Szerdára halasztotta az Európai Parlament Várhelyi Olivér biztosjelöltségéről szóló döntést. Könnyen lehet, hogy a magyar jelölt sorsa egy nagyobb politikai alku része lesz az Európai Néppárt és a baloldali pártok között.
Múlt héten szerdán hallgatta meg két európai parlamenti szakbizottság Várhelyi Olivér jelenlegi szomszédságpolitikai és bővítési, illetve jövőbeli egészségügyi és állatjóléti biztost. A meghallgatást követően a bizottságok nem adták egyből jóváhagyásukat a jelöltre, hanem pótlólagos kérdéssor megválaszolására kérték fel, amire 24 órás határidőt szabtak, de Várhelyi Olivér határidőre elküldte a válaszait. Ezzel együtt a magyar jelölt volt az egyetlen, aki az eddig meghallgatott húsz biztosjelölt közül nem kapta meg egyből az “alkalmas” minősítést.
Az eredeti tervek szerint hétfőn értékelték volna a jelölt válaszait és döntöttek volna a további sorsáról: ha alkalmas, akkor nincs több teendő, ha még mindig nem az, akkor egy szóbeli meghallgatást is elrendelhetnek, vagy akár el is utasíthatják a jelölt személyét. Hétfőn délután az EUrologus különböző forrásokból, majd pedig hivatalosan is úgy értesült, hogy a döntést szerdára napolták el.
A nap során Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője a közösségi oldalán megosztott néhány részletet. Ebből kiderült, hogy a szociáldemokrata, liberális és zöld párti képviselők nem támogatják Várhelyit, a Tisza Párt azonban – Dobrev szerint – arra kérte pártcsaládját, az Európai Néppártot, hogy szavazzák meg Várhelyit.
Kérem, döntsön felelősen és érje el, hogy az Ön frakciója, az Európai Néppárt is szavazzon nemmel Várhelyi jelölésére! Ez biztosan közös nemzeti és uniós ügy. Orbán ellenzéke nem teheti meg, hogy kiszolgálja azt a hatalmat, ami ellen küzd. Ön most eldöntheti, hogy az Orbán-rendszer ellenzékeként szavaz, vagy támogatja őket
– szólította fel Dobrev Magyar Pétert.
A szerdára halasztott döntés időpontjának azért lehet jelentősége, mert kedden és szerdán fogják meghallgatni a “maradék” hat jelöltet, akik valamennyien az Európai Bizottság alelnökei lesznek. Könnyen lehet, hogy a pártok egymás közötti alkudozásának az eredménye lesz majd a hátralévő biztosok megszavazása, esetleg elvetése és ennek az egyezkedésnek lesz a része Várhelyi Olivér. A legnagyobb ütközési pont a Giorgia Meloni által jelölt olasz biztos, Raffaelo Fitto lehet, a baloldali pártok őt sem támogatják, mert álláspontjuk szerint túl befolyásos portfóliót kapott az EU-kritikus pártcsaládhoz tartozó Fitto.
Úgy tűnik, hogy a szociáldemokrata-liberális-zöldpárti tengely tartja magát Várhelyivel szemben – bár azt is figyelembe kell venni, hogy “Orbán-jelölt” úgyis lesz, ha nem Várhelyi, akkor valaki más. Aki akár rosszabb is lehet, mint az egyébként szakmailag kevésbé támadható Várhelyi Olivér – ez lehet a néppárti logika. Mindenesetre, Várhelyi ezen erőviszonyok mellett is biztos lehet, ehhez azonban a Néppárt mellett a teljes szélsőjobboldal támogatására szükség lesz, ami meglehetősen kényelmetlen szituáció az Európai Néppárt számára.
Végső soron – ha nem sikerült a pártok koordinátorainak kétharmados támogatást kialakítaniuk egy jelölt mögött – az érintett szakbizottságok képviselőinek 50 százalék plusz egy szavazata dönt a jelölt alkalmasságáról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.