EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. november. 11. 14:36

Az Európai Parlament elítélte a lengyel abortusztörvényt

Egy évvel a lengyel alkotmánybíróság döntése után az Európai Parlament képviselői felszólították a lengyel kormányt, hogy vonja vissza a nők életét veszélybe sodró döntést a terhességmegszakítás betiltásáról. A döntés szomorú aktualitása, hogy egy nő nemrégiben életét veszítette, mert a jogszabály miatt nem hajtottak végre rajta életmentő műtétet. A Fidesz korábban jelezte, hogy nem támogatja az indítvány.

2020. október 22-én a lengyel alkotmánybíróság úgy döntött, hogy a terhességmegszakítás feltételeiről szóló 1993. évi törvény alkotmányellenes. A törvény a terhesség megszakítását csak azokban az esetekben engedélyezi, amikor a születés előtti vizsgálat vagy más orvosi megfontolás súlyos és visszafordíthatatlan magzati károsodás vagy a magzat életét fenyegető gyógyíthatatlan betegség nagy valószínűségére utalt. Ez azonban gyakorlatilag teljes abortusztilalmat jelent, mivel a Lengyelországban végzett legális abortuszok túlnyomó többsége a fent említett okból történt.

Szeptemberben egy 30 éves lengyel nő halt meg szeptikus sokkban amiatt, mert orvosai nem végezték el rajta az esetében életmentő abortuszt, ehelyett a lengyelországi terhességmegszakításokat korlátozó törvény miatt inkább a magzat elhalására vártak.

Az EP-képviselők állásfoglalásukban sajnálatukat fejezik ki, hogy a korlátozó jogszabály miatt a lengyel nőknek nem biztonságos abortuszhoz kell folyamodniuk, külföldön kell elvégeztetniük a terhességmegszakítást, vagy akaratuk ellenére ki kell hordaniuk a terhességüket többek között akkor is, amikor a magzat halálosan vagy súlyosan károsodott. A Parlament ezért felszólítja a tagállamokat, hogy hatékonyabban működjenek együtt a külföldön elvégzendő terhességmegszakítás biztosításában, például úgy, hogy a nemzeti egészségügyi rendszereken belül ingyenes és biztonságos abortuszt biztosítanak a lengyel nőknek.

Az elmúlt tíz hónapban az életet és az egészséget fenyegető veszély miatt a lengyel kórházakban mindössze 300 nőn végeztek terhességmegszakítást. Az elmúlt egy évben az Abortusz Határok Nélkül 34 000 lengyelnek segített abortuszhoz jutni, ez a szám a támogatásra szoruló lengyel nők teljes számának csak töredéke.

A Parlament elítéli, hogy a lengyelországi női emberijog-védők egyre ellenségesebb és erőszakosabb környezetben kénytelenek dolgozni. A Parlament kéri a lengyel hatóságokat, hogy biztosítsák ezen jogvédők nyilvános véleménynyilvánításhoz való jogát, és azt, hogy a véleménynyilvánítás miatt egyikőjüknek se kelljen tartania a következményektől vagy félnie a fenyegetésektől akkor sem, ha a kormány álláspontjával ellentétes véleményt fogalmaznak meg. A képviselők azt is határozottan elítélik, hogy a bűnüldöző hatóságok túlzott és aránytalan mértékű erőszakot alkalmaznak a tüntetőkkel, köztük aktivistákkal és nőjogi szervezetekkel szemben, és felszólítják a lengyel hatóságokat, hogy vonják felelősségre a tüntetőket megtámadókat.

Az állásfoglalásban leszögezik: abortuszról szóló ítélet újabb példája a jogállamiság rendszerszintű összeomlásának Lengyelországban, és annak, hogy a politika rátelepedett az igazságszolgáltatásra. A 373 szavazattal, 124 ellenszavazat és 55 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a képviselők felszólítják a lengyel kormányt, hogy garantálja: több nő nem hal meg Lengyelországban a korlátozó törvény miatt. A szavazás titkos volt, a témáról szóló vitában azonban Hidvéghi Balázs fideszes képviselő élesen bírálta a javaslatot, és azt mondta:

ma a baloldali képviselők azok, akik a legnagyobb veszélyt jelentik az európai együttműködésre, mert képtelenek elfogadni, hogy léteznek az övéktől eltérő vélemények is.

zöldhasú