Megegyeztek az uniós intézmények az EU-n belüli szabad mozgást biztosító védettségi igazolások részleteiről, az orosz és a kínai vakcina megítéléséről keveset tudni.
Megegyeztek az uniós digitális COVID-igazolványokról az uniós intézmények. Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának csütörtökön megkötött politikai megállapodása lehetővé teszi, hogy július 1-jével hatályba lépjen az EU-n belüli szabad mozgást biztosító rendelet.
Az Európai Bizottság márciusban bemutatott terveinek megfelelően az egységes formátumú uniós igazolást papíron és digitálisan is el lehet majd érni, és minden EU-s tagállamnak el kell fogadnia. A QR-kóddal ellátott dokumentum minden uniós állampolgár számára ingyeneses elérhető lesz, és tanúsítani fogja, hogy a tulajdonosát beoltották-e koronavírus ellen, vagy ha nem, akkor van-e érvényes PCR-tesztje vagy igazolása arról, hogy átesett a betegségen.
Ami a védőoltásokat illeti: a tagországok kötelesek minden, az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinával (ez jelenleg a Pfizer/BionTech, az AstraZeneca, a Moderna és a Janssen) történt oltást elfogadni, ezen túl az egyes tagállamok dönthetik el, hogy olyan oltóanyaggal elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogadnak-e, amelyet egy másik tagállam saját eljárásban engedélyezett, vagy amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagokat tartalmazó listáján szerepel (ilyen például a Sinopharm vakcina).
Az Európai Parlament a tárgyalások során a diszkrimináció elkerülése érdekében el szerette volna érni, hogy a PCR-teszteket ingyen végeztethessék el azok, akiket még nem oltottak be. A célkitűzést csak részben sikerült megvalósítani: az Európai Bizottság vállalta, hogy a Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz uniós alapból 100 millió euróval támogatni fogja támogatni a tagállamokat, hogy csökkenthessék a PCR-tesztek árát, és szükség esetén újabb 100 millióval hajlandó kiegészíteni az összeget.
Az EP azt is szerette volna bebiztosítani, hogy a tagállamok ne támasszanak további feltételeket – például karanténkötelezettség vagy újabb PCR-teszt – azok beutazása elé, akik rendelkeznek az uniós COVID-igazolvánnyal. Az európai tagállamok azonban ragaszkodtak ahhoz a jogukhoz, hogy egészségügyi vészhelyzet esetén kiegészítő intézkedéseket léptethessenek életbe. A kompromisszumban az uniós kormányok végül vállalták, hogy nem akadályozzák egyéb intézkedésekkel az uniós állampolgárok szabad mozgását, de ha a járványügyi helyzet miatt szükségnek ítélik, újabb korlátozó intézkedésekről dönthetnek, amelyek a bejelentéstől számított 48 órán belül lépnek majd életbe.
Az EP plenárisa a tervek szerint a június elejére tervezett plenáris ülésén hagyja majd jóvá a rendeletet, amely július 1-jétől lesz érvényes.
A célunk az, hogy ne ismétlődhessen meg 2020 nyarának rémálma, és a schengeni övezetben a szabad mozgás ismét tökéletesen megvalósulhasson
– mondta Juan López Aguilar, az EP állampolgári jogi, bel- és igazságügyi szakbizottságának (LIBE) elnöke a megállapodást bejelentő sajtótájékoztatón.
Az uniós digitális Covid-igazolványra vonatkozó rendelet 12 hónapig lesz csak érvényben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.