Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

A Mandiner beszélgetett a ma már Törökországban edzősködő magyar szakemberrel, akit 2021-ben azért rúgott ki a Hertha Berlin, mert migránsozós és finoman homofób interjút adott a Magyar Nemzetnek. A nyilatkozatot nem bánta meg, a Mandinerrel közösen pedig mindenkit emlékeztetett a rettenetes liberális véleményterrorra.

Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Friss cikkek a témában
2021 eseménydús év volt a magyar futballéletben, igaz, korántsem csak azért, mert Eb-meccseket szervezett Budapest. Ez volt az az év, amikor a kormány elfogadta a homofóbtörvényt, egyhangú tiltakozást kiváltva a jóérzésű emberek, illetve a teljes nyugati világ részéről. A Család az Család kampányba Gulácsi Péter, a válogatott kapusa is már korábban beállt, támogatta őt Hrutka János is, korábbi 23-szoros válogatott és a Spíler TV akkori elemzője. Hrutkát kirúgták, Gulácsinak elnézték, a magyar ultrák pedig biztos ami biztos, a válogatott ellenfelei mellett a melegek ellen is küzdöttek az Eb-meccseken.

A történetnek volt azonban egy harmadik fontos szereplője is, Petry Zsolt, a Hertha Berlinnél akkoriban Dárdai Pál mellett dolgozó kapusedző, aki elérkezettnek látta az időt, hogy a Magyar Nemzetnek nyilatkozzon, abban pedig azt üzente Gulácsinak, hogy „az ő helyében a futballra koncentrálnék, és nem fogalmaznék meg semmilyen álláspontot közéleti, társadalompolitikai kérdésekben”, illetve „ő nem kavarta volna az indulatokat az ő helyében” azzal, hogy kiáll „homoszexuális, transzvesztita és egyéb nemi identitású emberek mellett”.

Miután pedig megdorgálta Gulácsit, fogta magát, és a futballra koncentrálás nevében azt mondta:

Nem is értem, hogy Európa hogyan képes morálisan ilyen mélyre süllyedni, mint ahol most van. A bevándorlás-politika nálam az erkölcsi leépülés megnyilvánulása. Olyan nemzeti értékek mentén folytassuk az életünket Európában, amelyeket hosszú évek alatt megtanultunk. Európa keresztény földrész, én nem szívesen nézem végig azt az erkölcsi leépülést, ami végigsöpör a kontinensen. A liberálisok felnagyítják az ellenvéleményeket: ha te nem tartod jónak a migrációt, mert rettentő sok bűnöző lepte el Európát, akkor máris rád sütik, hogy rasszista vagy. Ez nem engedhető meg, a másik ember véleményét ritkábban tolerálják, főleg akkor, ha az illető konzervatív álláspontot képvisel.”

Az interjút felháborodás követte Németországban, amit Petry azzal akart menteni, hogy szerinte fontos részletek maradtak ki a szövegből, és egyébként „maximálisan tiszteletben tartja Gulácsi Péter véleményét. Azt is fontosnak tartja leszögezni, hogy nem tett hátrányosan megkülönböztető véleményt a szivárványcsaládokra”.

Ez nem sokat ért: Petryt kirúgta a Hertha, miután leszögezte: „elkötelezett a sokszínűség és a tolerancia mellett, fontosnak tartja ezeket az értékeket, amelyek azonban nem mutatkoztak meg Petry szavaiban, amelyeket a klub munkavállalójaként, nyilvánosan tett”.

Petry azonnal hős lett a jobboldalon, a cancel culture áldozata, akit a „liberális véleményterror” kivégzett, tökéletesen illeszkedett a kormány és köreinek kultúrharcába.

 

Bárcsak ne politizálnának a futballban!

Mint vasárnap kiderült, továbbra is hősként tekintenek rá – legalábbis ez látszik a Mandiner vele készített interjújából.

Petry nem bánta meg a 2021-es nyilatkozatát, és bár fogalmazhatott volna profibban, szerinte csak arról volt szó, hogy míg Gulácsinak igen, neki nem volt joga elmondani a véleményét. Kilábalt a „meghurcoltatásból”, szerinte „meg se kérdezték, csak rázúdítottak mindent”. Amit ezután mondott, szó szerint idézzük:

Sok nehéz helyzetből kijöttem, de az, hogy 2021-ben az ember nem mondhatja el a véleményét, ha az egy konzervatív álláspontot képvisel, az nem normális. A saját tapasztalatom, hogy ezért rögtön megbélyegeznek. Ez viselt meg igazán. Hát, milyen világban élünk?”

Ezt követően arról beszélt, hogy Berlinben a liberális nyitottság ellenére nem tolerálták a véleményét, ami szerinte „nem sértő, mégis kenyértörést okozott.”

Sokáig nem lehet az embereket beszorítani egy véleménykeretbe. Akármilyen nézetet vall az ember, annak egy beszélgetés alapjának kell lennie, nem a kirekesztésnek”

– folytatta a homofób és xenofób megszólalásai miatt menesztett szakember, aki tavaly ősz óta Törökországban edzősködik a Samsunspor csapatánál. Törökországról úgy fogalmazott:

A körülmények tényleg szuperek. Van egy hagyományos, sármos edzőközpontunk, reggeli közben rálátunk a Fekete-tengerre. Nem egy rossz látvány. Érdekes és élhető város, ötvöződik a vallásos iszlám és az újdonságokra való nyitottság. A sportág is rengeteget fejlődött itt, sok új stadion épült, és olyan emberekkel vagyok körülvéve, akik büszkék a vallásukra, az országukra, a családközpontú életükre.”

A Mandiner nem tanult a Magyar Nemzet példájából, és a németországi, AfD-ellenes demonstrációkról (amelyekben a Hertha ultrái is részt vesznek) kérdezte Petryt. Ő erre azt válaszolta, szerinte „az az alapprobléma, hogy ilyen szinten belekerült a politika a sportba”, és ennek a futball látja a kárát, valamint aláhúzta, hogy a sportban a tisztelet az alapvető:

tiszteld a másikat, az ellenfeledet, és ne politikai kérdések mentén dönts, mint az én esetemben.”