Kult hvg.hu 2024. október. 24. 15:58

Nem öncélúan ábrázolta a nemváltást egy mesekönyv, mégsem kell befizetnie a bírságot a Lírának

Egy száz meséből álló könyv egyetlen meséje szólt egy transznemű lány igaz történetéről, ami miatt a kormányhivatal korábban ötmillió forintos bírságot szabott ki, és megtiltotta a könyv forgalmazását.

Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Friss cikkek a témában

Ismét pert nyert a Líra a fogyasztóvédelmi hatóság ellen. A bíróság kimondta, hogy nem ábrázolja öncélúan a nemváltást az Esti mesék lázadó lányoknak című kötet – közölte a könyvkiadólánc.

Mint írják, a Szegedi Törvényszék is a Lírának adott igazat egy fogyasztóvédelmi bírság miatt indított perben. Ezúttal a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal által kiszabott ötmillió forintos bírságról mondta ki október 24-én a bíróság, hogy azt jogtalanul rótták ki a könyvkereskedőre, mivel az Esti mesék lázadó lányoknak című kötetben szereplő történet nem ábrázolja öncélúan a transzneműséget és a nemváltást. Az ítélet jogerős.

A kormányhivatal még 2023 szeptemberében tartott ellenőrzést a kecskeméti Líra Könyv- és Zeneszalonban, és megállapította, hogy ott lefólizáva forgalmaztak több könyvet, köztük Francesca Cavallo–Elena Favilli: Esti mesék lázadó lányoknak című, 2016-ban a Móra kiadó gondozásában megjelent könyvét. A kötet száz történetet tartalmaz olyan nők életéről, akik a saját korukban elsőként álltak ki jogaikért. A száz történet közül az egyik a transznemű Coy Mathis történetét beszéli el, akinek életről dokumentumfilm is készült.

A hosszadalmas eljárás során a hatóság online is megrendelt több könyvet, köztük a Cavallo–Favilli-kötetet. A vásárlásokat követően december 6-án a hivatal fogyasztóvédelmi eljárást indított. Mivel a hatóság álláspontja szerint a kötet

öncélúan népszerűsítette a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést és a nem megváltoztatását, ötmillió forint bírságot rótt ki. Emellett eltiltotta a kereskedőt a könyv forgalmazásától, mivel az üzlet iskolák és templomok bejáratától számított 200 méteres távolságon belül helyezkedik el, így felnőttek számára sem árusítható.

A Líra vitatta a büntetés jogosságát, és bírósághoz fordult.

Kiderült, melyik könyv melyik meséje miatt kapott „fóliázós” bírságot a Libri

A hatóság szerint a könyv nem felelt meg a kereskedelmi tevékenységekről szóló kormányrendeletnek.

A Líra csatolta beadványához a kötet szerzőjének, Elena Favillinek írásos nyilatkozatát, aki hangsúlyozta, hogy Coy Mathis története szervesen illeszkedik a könyvben szereplő másik 99 női történethez, és semmilyen módon nem népszerűsíti, hanem csak elbeszéli egy transznemű lány esetét. „Visszautasítom és határozottan vitatom, hogy a magyar hatóság ezzel ellentétesen értelmezik a könyvünket”, valamint a magyar hatóság „értelmezése kétségbe vonja művészi szabadságomat és szólásszabadságomat” – szögezte le a szerző.

Ugyanezen könyv forgalmazása kapcsán már született jogerős bíró ítélet. 2024 március 4-én a Győri Törvényszék a Lírának adott igazat a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatallal szemben. A bíróság akkor ítéletében kitért rá, hogy

egy könyvet nem lehet egyetlen oldal alapján minősíteni.

A bíró véleménye szerint semmi sem áll távolabb az öncélúságtól, mint a könyv ábrázolása: ezek XXI. századi témák és problémák. A Szegedi Törvényszék részben erre az ítéletre hivatkozva semmisítette meg a Líra büntetésére vonatkozó határozatot. A bíróság írásos ítélete szerint a könyv „gyermek- és fiatalkorúak számára is értelmezhető módon mutat be egy a transzneműséggel kapcsolatos gyerekkori élethelyzetet és problémát. A történet illeszkedik a könyv koncepciójába, nem kizárólagos célja a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérés, a nem megváltoztatásának bemutatása, az ábrázolás tehát nem tekinthető öncélúnak.”

A közlemény emlékeztet: a kormány a vonatkozó rendelet szövegét úgy módosította, hogy 2024 május 8-ától csak azok a könyvek esnek tilalom alá, amelyeknek „meghatározó eleme” a homoszexualitás megjelenítése vagy népszerűsítése, illetve a nem megváltoztatása. A Szegedi Törvényszék szerint ezzel a jogalkotó egyértelművé tette, hogy ma már „a jogsértés megvalósulása kapcsán azt kell vizsgálni, hogy a terméknek meghatározó eleme-e a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérésnek, a nem megváltoztatásának a népszerűsítése”. Mivel az új szabály jelentősen szűkítette a hatálya alá tartozó könyvek számát, mindez azt is jelenti, hogy az új jogszabály alapján is egyértelmű, hogy az Esti mesék lázadó lányoknak szabadon forgalmazható – írja a kiadó.

Így a büntetést nem kell befizetni. Az ítélet jogerős. A hatóság legfeljebb rendkívüli jogorvoslatot kérhet, ha felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Kúriához.

Ezt a könyvet nem fóliázni kéne, inkább kötelezővé tenni

Az egész világon őrülten népszerű Heartstopper című képregénysorozat, ami miatt nálunk 12 millió forintra büntettek egy könyvesboltot, valójában a valaha készült legjobb segédanyag lehet minden szülőnek és kamasznak, és nemhogy nem pornográf, de már-már túlzottan is kerüli az obszcenitást. Elolvastuk az eddig megjelent négy kötetet.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.