Az agy szempontjából sokkal fontosabb szerepe van az alvásnak, mint ahogy azt az alváshiányos kultúránkban gondoljuk.
Ha rendszeresen találunk időt egy kis szundikálásra, az jót tesz az agyunknak, és segít hosszabb ideig megőrizni az agy egészségét – állítják a University College London kutatói. A kutatócsoport kimutatta, hogy a délután alvók agya 15 köbcentiméterrel nagyobb, mint a nem alvóké – ez körülbelül három-hat évvel késlelteti az öregedést. A kutatók ugyanakkor azt javasolják, hogy a legjobb hatás érdekében fél óránál rövidebb ideig szundikáljunk.
Persze sok esetben nem az alvás időkorlátját nehéz betartani, hanem megteremteni a körülményeket hozzá, a nyugati munkakultúrában ugyanis nem bevett szokás, sőt elítélendő is a rövid délutáni pihenés. Pedig Dr. Victoria Garfield szerint potenciálisan mindenki előnyt kovácsolhat a szunyókálásból, ráadásul sokaknak könnyebben megvalósítható, mint a fogyás vagy a testmozgás.
Az agy természetes módon zsugorodik a korral, de hogy a szundikálás segíthet-e megelőzni az olyan betegségeket, mint az Alzheimer-kór, még további kutatásokat igényel. Az agy általános egészsége ugyanakkor fontos a demencia elleni védelem szempontjából, és a betegség összefügg a zavart alvással. A kutatók szerint a rossz alvás idővel károsítja az agyat azáltal, hogy gyulladást okoz, és befolyásolja az agysejtek közötti kapcsolatokat. A rendszeres délutáni alvás viszont védelmet nyújthat a neurodegeneráció ellen.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: