Az arab származású elkövetők annak a klánnak lehetnek a tagjai, amely 2017-ben a berlini Bode Múzeumot is kirabolta.
Három embert letartóztatott a rendőrség Németországan, akiket azzal gyanúsítanak, hogy tavaly kirabolták a szász választófejedelmek és királyok palotájának világhírű kincstárát Drezdában – írja a BBC.
A portál azt írja, hogy a rajtaütésben több mint 1600 rendőr vett részt hét német szövetségi államból, arról azonban nem írtak, hogy az eltulajdonított kincsek meglettek-e.
A hatóság azt feltételezi, hogy a három, arab származású gyanúsított egy híres berlini bűnszervezet tagja. A hatóságok szerint a klán tagjai korábban egy áruházat és egy bankot is kiraboltak. Idén a bűnszervezet tagjai közül többen már börtönbe kerültek a berlini Bode Múzeum kirablása miatt. 2017 márciusában egy világhírű, 100 kilogramm súlyú színarany érmét loptak el a múzeumból, amely 3,7 millió eurót, akkori árfolyamon 1,1 milliárd forintot ért.
A szászországi tartományi rendőrség 2019. november 25-én közölte, hogy kirabolták a drezdai palotában (Residenzschloss) található kincstárat, antik ékszereket és drágaköveket vittek el, nagyjából 335 milliárd forint értékben. A német sajtó a második világháború utáni német történelem legnagyobb szabású műkincsrablásának nevezte a rablást. A rendőrség később közzétette a rablásról készült videófelvételeket.
Az elkövetők Erős Ágost szász választófejedelem ékszergyűjteményének majdnem száz darabját vitték el a híres Grünes Gewölbe múzeumból, köztük brilliánsokkal, gyémántokkal, rubinokkal, smaragdokkal, zafírokkal díszített gombokat, csatokat vagy kalapdíszeket.
A kincstárat Erős Ágost szász választófejedelem és lengyel király hozta létre 1723-ban. Az évszázadok során háromezernél is több műalkotás – ékszer, dísztárgy, bútor – gyűlt össze benne, és kezdettől nemcsak a műtárgyak őrzésére, hanem bemutatására, kiállítására is szolgált. A palota és benne a kincstár a második világháború utolsó szakaszában, 1945 februárjában légitámadás következtében szinte a teljes drezdai belvárossal együtt nagyrészt romba dőlt és kiégett. A helyreállítás az ezredforduló után fejeződött be, a kincstár 2006 óta látogatható ismét.