Izlandon bevált a négynapos munkahét
Közel 10 éve kísérleteztek a rövidebb munkahéttel a szigetországban. Ott működött, minden szinten, nálunk több próbálkozás is befuccsolt.
Közel 10 éve kísérleteztek a rövidebb munkahéttel a szigetországban. Ott működött, minden szinten, nálunk több próbálkozás is befuccsolt.
Júliusban értékelik ki az eddigi eredményeket.
Egymásnak esett Nagy Márton és Matolcsy György, közben a forint öthavi mélypontjára került; megkapták az új napelemes program első pályázói a visszajelzéseket; kiderült, hogy még a felújítás sem kezdődött meg az egykori OPNI helyén, ahol már működnie kellene a nemzetközi elitiskolának. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A négynapos munkahét kísérlete márciusban véget ér a Magyar Telekomnál, visszatérnek az ötnapos normához, a Libri-Bookline számára pedig, bár még nem engedte el a dolgot, már nyilvánvalóak a rendszer korlátai. Ehhez képest Németország februártól nagyszabású, 45 cégre kiterjedő tesztüzemet indított, ott egyebek mellett a négy munkanaptól várják azt, hogy megmeneküljön a gazdaság, amelynek jövője most borzasztóan borús.
Hétfőtől csütörtökig kell majd csak dolgozniuk a PwC Magyarország egyes munkatársainak idén nyáron. A fizetésük nem változik. A lépés kísérleti jellegű.
Sokáig büszkélkedett a Magyar Telekom azzal, hogy a tesztprogramban részt vevők szeretik a négynapos munkahetet, most azonban úgy döntöttek, mégsem vezetik be, mert nem találták elég hatékonynak.
Robert Fico kormányfő szerint a koronavírus óta a cégek is rugalmasabban állnak a kérdéshez.
A ledolgozott munkanapok csökkentése nem járt együtt a fizetés csökkentésével.
Megfelelően alkalmazva nemhogy nem veszi el a munkánkat, de akár több szabadidőt is eredményezhet a mesterséges intelligencián alapuló technológiák alkalmazása, olvasható ki egy új tanulmányból.
Hogyan működnek az önvezető autók és mikorra válhatnak normává? Üzleti podcastunkban egy olyan céggel foglalkoztunk, amely azért dolgozik, hogy minél hamarabb: a Mérlegenben Patay Szabolcs, a Commsignia ügyvezető igazgatója volt a vendégünk, de a műsorból kiderül az is, vajon hány órát lehet érdemes dolgozni egy héten.
A járvány lecsengésével a főnökök egyre inkább visszaterelnék dolgozóikat az irodába, ám látszik, hogy ez csak részben sikerülhet. Megváltoztak és folyamatosan alakulnak az érdekérvényesítési lehetőségek. Sok szempontból jobb világban létezhet mindenki, aki munkát végez, a Covid munkaerőpiaci, első ránézésre pozitív hagyatékai azonban csapdákat is rejthetnek.
A sokak által még mindig csak vágyott és elképzelhetetlenül távolinak tűnő négynapos munkahét mára néhány magyar munkavállaló számára valósággá vált. Míg azonban valakinél az átállás zökkenőmentesen ment, másnak maga volt a rémálom. De mitől működik a csökkentett munkaidő az egyik munkahelyen, és miért nem sikersztori a másikon? Antal Miklós ökológiai közgazdászt és több érintett alkalmazottat is megkérdeztünk.