Vállalkozás MTI 2023. december. 06. 12:14

Az autógyárak között elsőként négynapos munkahetet vezet be a Lamborghini

A ledolgozott munkanapok csökkentése nem járt együtt a fizetés csökkentésével.

Az európai autógyárak között elsőként rövidített, négynapos munkahetet vezet be a szakszervezetekkel létrejött megállapodás alapján a Lamborghini olasz sportkocsigyártó vállalat. A Volkswagen csoporthoz tartozó vállalatnál a két műszakos és az egy műszakos munkarendben dolgozó alkalmazottak egymást váltó öt- és négynapos munkahetekben dolgoznak majd. Így évente 22 nappal csökken a ledolgozott napok száma.

A megállapodás 2100 alkalmazottat érint és rendelkezik egyúttal 500 új alkalmazott felvételéről, valamint teljesítményprémium megemeléséről is. A szakszervezet történelminek nevezte a négynapos munkahét bevezetését, kiemelten azért, mert a munkaidő csökkentése nem járt együtt a bér csökkentésével, sőt emelést is sikerült elérniük. A vezérelv a „kevesebbet, de jobban dolgozni” volt.

Négynapos munkahetet Olaszországban az olasz–francia EssilorLuxottica, a világ legnagyobb szemüveggyártója vezette be elsőként, de a szakszervezetekkel kötött megállapodás keretében még kísérleti formában. Az alkalmazottaknak 20 négynapos munkahete lesz egy évben, a többi pedig ötnapos.

Az EssilorLuxottica olyan márkákat tudhat magáénak, mint a Michael Kors, a Chanel, a Burberry, a Versace vagy a Dolce and Gabbana.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.