Megfelelően alkalmazva nemhogy nem veszi el a munkánkat, de akár több szabadidőt is eredményezhet a mesterséges intelligencián alapuló technológiák alkalmazása, olvasható ki egy új tanulmányból.
A négynapos munkahétről az elmúlt években egyre több szó esik, és már több hazai vállalat is bevezette – legalábbis teszteli. A dolognak a mesterséges intelligencia fejlődése adhat újabb lökést, legalábbis ezt sugallja az Autonomy nevű kutatószervezet témában készített tanulmánya.
Mint a szervezet eredményeiből kiderül, tíz éven belül már emberek milliói dolgozhatnak az MI-nek köszönhetően heti négy napot, ráadásul változatlan fizetésért. A jelentés megállapításai ugyan Nagy-Britanniára vonatkoznak, azonban általánosan is érdekesek a megállapításai: 2033-ra az ország munkaképes lakosságának 28 százaléka – nagyjából 8,8 millió fő – dolgozhat majd 32 órás munkaidőben. Ez esetükben már teljes munkaidőnek fog számítani, és úgy javíthatja majd a munka és a magánélet egyensúlyát, hogy a cégek üzleti eredményeire sem lesz rossz hatással.
HVG AI 2 - mesterséges intelligencia
Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának második száma.
Mint a The Guardian írja, egy hasonló tanulmányt Amerikában is elvégzett a szervezet, és ott 35 millió munkavállaló látja majd az MI jótékony hatásait a négynapos munkahét formájában.
Adódhat a kérdés, hogy mégis miként segítheti a munkaidő csökkentését az MI: a különböző nyelvi modellek (LLM) bevezetése bővítheti a munkavállalói szerepeket, de összességében több szabadidőt is eredményez.
Az Autonomy kutatási igazgatója, Will Stronge kiemeli: túl sok tanulmány foglalkozik azzal, hogy az MI milyen hátrányos lehet a munka világában (például, hogy elveheti a munkánkat). Az új vizsgálatuk arra próbálja felhívni a figyelmet, hogy a technológiában rejlő lehetőségek kiaknázása milyen jótékony hatással lehet a munka és a magánélet egyensúlyára is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.