Júliusban értékelik ki az eddigi eredményeket.
A Libri–Bookline 2022 októberétől teszteli a négynapos munkahetet, amelynek meghosszabbított pilot eredményeit idén júniusban értékelik ki – árulta el Ludvig Orsolya, a cég marketing- és kommunikációs igazgatója a Minner.hu-nak adott interjúban. A Telex szemléje szerint szó esett arról, hogy
- a Libri–Bookline többek között azért döntött a négynapos munkahét mellett, mert ha már az ügyfeleiket olvasásra, a mentális jóllétük támogatására buzdítják, akkor a munkatársaiknak is lehetőséget teremtsenek erre.
- Az első, öt hónapos tesztidőszakot további egy évvel hosszabbították meg, hogy még több tapasztalatot szerezzenek. Ennek kiértékelése során nézik majd többek között a munkavállalói elégedettséget vagy a túlórák számát.
- A kísérlet a teljes munkaerő csak mintegy 20 százalékát érinti, ők hétfőtől csütörtökig, napi 8 és fél, heti 34 órában dolgoznak a korábbi fizetésük 100 százalékáért.
- Vannak olyan pozíciók, mint például a raktárosok, bolti dolgozók, az ügyfélszolgálat vagy éppen a vezetők, amelyek nem végezhetők négynapos munkarendben.
- A könyves piac kiemelt időszakaiban, mint a karácsony, a munka mennyisége miatt ideiglenesen visszaálltak az ötnapos munkahétre.
- Általános vélekedés a Librinél, hogy a dolgozókat lelkesebbé, elkötelezettebbé, kipihentebbé teszi a négynapos munkahét, viszont hátrányt tud jelenteni ez a fajta beosztás, ha feltorlódik a munka, ugyanis terhes tud lenni a feszített tempó.
- A négynapos munkahét jobb munkaszervezést kíván, fontos a meetingelés, a hatékony belső kommunikáció.
Vannak még magyar cégek, amelyek megpróbálták a négynapos munkahetet. Ilyen volt a Telekom, ahol elsőre úgy tűnt, jól működik a rendszer, a cég végül úgy döntött, mégsem vezetik be, mert nem találták elég hatékonynak. Korábban több cikkben is foglalkoztunk a négynapos munkahéttel, ezekről itt és itt olvashat.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.