Autó László Ferenc 2021. december. 07. 06:41

Testvérharc: teszten az Audi, a Skoda és a VW hasonszőrű villanyautói

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A technika mindhárom esetben ugyanaz, azonban a körítés annyira eltérő, hogy laikusként akár teljesen önálló modellnek is tekinthető a Q4 e-tron, az Enyaq iV, illetve az ID.4. Melyik miben jobb, miben gyengébb? Jövünk a részletekkel!

2019. szeptember 9. fontos dátum volt a Volkswagen életében, ekkor debütált ugyanis a német gyártó első dedikált villanyautója, a vadonatúj MEB platform első modellje, az általunk korábban alaposan letesztelt ID.3.

A 8-as Golf tisztán elektromos hajtásláncú testvérmodelljének tekinthető újdonság azonban nem mindenkinek elég nagy, így aztán 2020 őszén leleplezték az eggyel nagyobb méretű ID.4-et, melynek ugyanekkor Enyaq iV néven debütált a Skoda által kínált testvérmodellje. Idén tavasszal aztán a négykarikás változatról is lehullott a lepel, a Q4 e-tron az Audi széles rétegeknek szánt relatíve elérhető villanyautójaként tűnt fel a színen.

Mindhárom modellből kértünk egy-egy tesztautót, összehasonlítottuk őket, és most jövünk a gyakorlati tapasztalatokkal.

László Ferenc

Méretek, külsőségek

Az eltérő design még véletlenül se tévesszen meg senkit, mindhárom tesztalanyunk ugyanarra a technikára épül, vagyis bár külcsín tekintetében jelentősen eltérnek egymástól, a lemezek alatt tökéletesen megegyeznek egymással.

A Trabantok egykori "szülőhelyén", Zwickauban készülő ID.4 és a Q4 e-tron centiméterre ugyanakkora méretű, konkrétan 4,58 méter hosszú, vagyis ily módon az MEB platform nagyobb modelljei konkrétan 32 centiméterrel hosszabbak az úttörő szerepet játszó ID.3-nál. A Mladá Boleslavban gyártott Enyaq iV 6 centimétert ver a két testvérére, ami persze minimális, leginkább csak centiméterszalaggal tetten érhető differencia.

A tengelytávolság mindhárom esetben 2,76 méter, és bár kevesen gondolnák, ez konkrétan megegyezik a kompakt iD.3 tengelytávjával. És 24 centiméterrel marad el a Hyundai Ioniq 5 hasonló adata mögött.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Hagyományos értelemben vett hűtőrács egyik autón sincs, a minimális hűtési igényt a lökhárító alján lévő légbeömlők tökéletesen kielégítik. Az Audi elejét a hatalmas nyolcszögletű single frame határozza meg, a Skodára a BMW X6 mintájára világító hűtőrács is rendelhető, a VW-n pedig a fehér logó emeli a menőség-faktort.

Oldalról az Enyaq iV áraszt leginkább kombis, egyterű hangulatot, társai e tekintetben kicsit sportosabbnak tűnnek. Az övvonal a Skodán és a VW-n hátul dinamikusan emelkedik, szemben az Audival, mely e tekintetben enyhén más úton jár. A hagyományos kialakítású külső visszapillantó tükrök mindhárom esetben megegyeznek, az ID.4 külsejét süllyesztett kilincsek teszik egyedivé, a delejsapka formája a Skodán a legegyszerűbb.

A hátsó lámpák alapvetően hasonló formájúak, vékonyra és szélesre lettek rajzolva, mégis három teljesen egyedi karaktert képviselnek. Két társától eltérően a Skoda lámpáit nem köti össze látványos fénycsík, melynek helyén öles betűk hirdetik a cseh gyártó nevét.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Milyenek belül?

Az ID.3-at sok kritika érte a nagyon puritán hangulatú utastér, a vártnál gyengébb minőségű anyagok miatt, a konszern nagyobb méretű villanyautói viszont e tekintetben sokkal szerethetőbb produkciót adnak elő.

Közös vonás a villámgyors elindulási lehetőség: elég kulccsal a zsebünkben beülni a kormány mögé és rátaposni a fékpedálra ahhoz, hogy az autó máris menetkész legyen. Felesleges a start-stop gombot nyomkodni, elegendő egyszerűen csak D-be váltani, és már indulhatunk is.

A leginkább UFO-szerű hangulat az ID.4-ben érhető tetten, melynek utastere sokkal inkább futurisztikus, mintsem otthonos. A vezetőoldali ajtóról az ID.3-hoz hasonlóan le vannak spórolva a hátsó ablakok vezérlőgombjai, a világításvezérlés érintésérzékeny felületű, a menetirányváltó tekerőgombja a kormány mögött jobb oldalon lévő kis szarvon kapott helyet.

A digitális műszeregység kicsi, mindössze 5,3 colos és kevés extra információval szolgál, a középső érintőkijelző 10-12 colos képátlójú. Az infotainment rendszer javult az ID.3 óta, de még mindig hajlamos lassú és instabil működésre, és egyértelmű negatívum, hogy a klíma és rádióvezérlő tapipanelből kimaradt a háttérvilágítás.

László Ferenc

Az Enyaq iV sokkal autószerűbb műszerfallal rendelkezik, konzervatív vásárlók számára mindenképp jobb választásnak tűnik. A két remek tekerőgombot felvonultató kormány mögötti kijelző itt is elég kicsi, viszont az ID.4-hez képest eltérést jelent a hagyományos nyomógombos világításvezérlés, a normál ablakemelő gombszett, illetve a középkonzolra került PRND kapcsoló.

A középső érintőkijelző hatalmas, jól áttekinthető, de tabletszerű kialakítása révén nem igazán sikerült varratmentesen integrálni a környezetébe.

László Ferenc

A remekül hangszigetelt Q4 e-tron egyértelműen a minőségre lett kihegyezve, az Audi villanyautó fronton is igen magasra helyezte a lécet. Első blikkre furcsa lehet a szögletes kormány, de kiváló a fogása, és hasonlóan fontos szempont, hogy a mögötte lévő panel 10,25 colos méretű, illetve remekül személyre szabható.

A 10,1 colos érintőpanel látványosan a sofőr felé van fordítva, alatta egy hagyományos klímapanelre lehetünk figyelmesek, a menetirányváltó pedig a lebegő hatású középkonzolon teljesít szolgálatot.

László Ferenc

A helykínálat mindhárom esetben nagyon hasonló, mind elöl, mind hátul kiválóan el lehet férni, ami többek közt a teljesen sík padlónak is köszönhető. Az ajtóba rejtett esernyő és a gyári jégkaparó apró figyelmesség a Skoda részéről, és a legnagyobb csomagtartót is a cseh márkától kapjuk.

Audi
László Ferenc
Skoda
László Ferenc
VW
László Ferenc

Az Enyaq iV puttonya 585 literes, az ID.4-be maximum 543 liternyi cókmókot lehet bekapolni, a Q4 e-tron csomagtere 520 literes. Az osztott hátsó üléstámlák lehajtásával egyszerűen bővíthető a raktér, 7 üléses változatban viszont egyik típus sem rendelhető.

Audi
László Ferenc
Skoda
László Ferenc
VW
László Ferenc

Hajtáslánc

Bár a kábeleket a csomagtér alatti rekeszben is el lehet rejteni, örültünk volna, ha a villanyautós sajátosságok miatt elöl is kialakítottak volna egy extra kis csomagtartót, valahogy úgy, ahogy a Hyundai is tette az Ioniq 5 esetében. Elöl csak az erősebb változatokban található motor, a koncepció amúgy alapvetően farmotoros, hátsókerék-hajtású.

Mindhárom tesztautónk arany középutas változat, ami azt jelenti, hogy 204 lóerős teljesítményű, illetve 310 Nm nyomatékú. Ettől még nem lesz Tesla-szintű a gyorsulás, de azért a középkategóriás dízelautókéhoz hasonlatos menetteljesítmények bőven szerethetők, és itt ugyebár nincs semmilyen váltó, fogalmatlan váltogatás.

Audi
László Ferenc

A 0–100-as sprint 8,5 másodperc alatt tudható le, a végsebességet elektronika korlátozza 160 km/h-ra. A 2,1 tonna körüli tömeg leginkább fékezéskor és kanyarodáskor érezhető – viszonyításképp a Skoda Octavia indulótömege mindössze 1,3 tonna.

A kormányzás és a fékezés meglehetősen szintetikus, a felfüggesztés szimplán teszi a dolgát, de vélhetően senki sem pont ezektől a családi villanyautóktól várja a legkomolyabb vezetési élményt.

Skoda
László Ferenc

Az 500 kilogrammos akkumulátor nettó 77 kWh kapacitású, és bár a gyári adatok 500 kilométert meghaladó hatótávról tesznek említést, a gyakorlatban sokkal inkább 400 kilométer körüli hatótávra lehet számítani mindhárom modell esetében.

Normál otthoni töltővel közel 40 óra lehet egy teljes töltés, ami 11 kW-os AC esetén 8 órára csökkenhet, 125 kW-os DC-töltővel pedig körülbelül fél óra alatt megoldható egy 80 százalékra történő feltöltés.

VW
László Ferenc

A Skoda és a VW esetében 148 lóerős és 52 kWh kapacitású az alapmodell, az Audi e-autója minimum 170 lóerőt és ugyancsak 52 kWh-t vonultat fel. Az összkerekes duplamotoros kivitelek 265 lóerősek, a csúcsot a 299-306 lóerős sportos modellek jelentik, melyek 6,2 másodperc alatt lőnek ki álló helyzetből 100-as tempóra, és akár 180-nal is suhanhatunk velük.

Árak, konklúzió

A triumvirátusból az Év Autója 2022 finalista Skoda vezethető haza a legolcsóbban, melynek 148 lóerős és 362 kilométeres hatótávú alapmodelljét 14,9 millió forintos áron jegyzik. Az Audi 170 lovas és 335 kilométeres hatótávú fapados változata 16,6 millió forinton nyit.

Cikkünk írásakor erősen foghíjas a VW konfigurátora, így jelenleg csak a tesztre kapott 204 lovas, 508 kilométeres hatótávú változat indulóára ismert, ami konkrétan 17,8 millió forint. Hasonló teljesítménnyel és hatótávval az Enyaq iV-ért és a Q4 e-tronért is mintegy 19,1 millió forintot kérnek el.

László Ferenc

Az extrák egyik esetben sem olcsók, így nem különösebben nehéz 25 millió forint magasságába emelkedni. A 20 colos felnik 291-430 ezer, a 22 colos kerekek 691-974 ezer, a mátrix LED-fényszóró 470-594 ezer, az elektromos vonóhorog 359-411 ezer, a hőszivattyú pedig 413-457 ezer forintba kerül. Ezt némileg ellensúlyozza az importőr által kínált 600 ezer forintos árkedvezmény.

László Ferenc

Az ID.4-et elsősorban azoknak ajánljuk, akiknek ugyan bejött az ID.3, de hajlandók többet fizetni egy nagyobb méretű és jobb minőségű VW-alternatíváért. Az Enyaq iV használhatóság és praktikum fronton tekinthető jó választásnak, a Q4 e-tron pedig a legjobb minőségre vágyókat veheti le a lábáról. Vezetési élmény és fogyasztás tekintetében minimálisak a különbségek, ami a közös platform ismeretében nem igazán meglepő.

László Ferenc

A konszern a hasonló villanyautókat kupés formában keresőket sem hanyagolja el. Számukra készült az ID.5 és a Q4 e-tron Sportback, illetve érkezik hamarosan az Enyaq Coupé iV.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.