Autó Cs. B. 2014. május. 17. 14:20

Budapesti autólopások: hagyj fel minden reménnyel!

Amennyiben Budapesten lopják el autóját, nagyon kicsi az esélye annak, hogy a rendőrök megtalálják. Tavaly a Belváros, Terézváros, a Hegyvidék és Rákosmente területén egyetlen ellopott gépkocsit sem találtak meg a rendőrök – derült ki azokból a válaszokból, amiket a hvg.hu kérdéseire az Országos Rendőr-főkapitányság adott.

2012-ben megugrott az autólopások száma: míg a megelőző években és tavaly is 5000 alatt volt az egy évben ellopott gépjárművek száma, két éve 5637 gépjárműlopás volt. A legtöbb lopást Budapesten és Pest megyében követik el; tavaly a fővárosban 3446, Pest megyében pedig 515 nyomozás indult.

Az elvitt járműveket nem egyszerű a rendőröknek meglelniük, amit jelez, hogy tavaly is mindössze 6,6 százalékos volt a nyomozó hatóság eredményessége ezekben az ügyekben. A fővárosi kapitányságok még ennek a teljesítménynek is örülnének, ugyanis 2013-ban öt kerületben (V., VI., XII., XVI. és XVII.) is nullaszázalékos volt a nyomozások eredményessége.

MTI / Nagy Lajos

Budapesten tavaly az újpesti rendőrök dolgoztak a legjobban: a IV. kerületben az esetek 13,9 százalékát zárták le eredményesen, és még a józsefvárosi zsaruk teljesítménye is átlag fölötti (10,2 százalék) Erzsébetvárosban, illetve Zuglóban az ellopott gépkocsiknak már csak 3,5 százalékát találták meg.

Regisztrált személygépkocsi lopások számaSzgk. lopás befejezett nyomozások eredményessége (%)
 20102011201220132010201120122013
Budapest33433659416434463,32,82,52,6
Pest megye5185476505157,75,64,96,8
Országosan47784951563746836,35,85,46,6

Pest megyében ötvennél több autót Budaörsön (89 ellopott autó), Érden (67), Gödöllőn (61), Monoron (59), Dunakeszin (53) és Szigetszentmiklóson (51) kötöttek el. A gépjárműveknek nagyjából 6 százalékát kerítették elő a rendőrök tavaly.

A monori rendőrök 22 százalék fölötti eredményességét valószínűleg egy sorozatlopásos ügy felderítésének köszönhette, ahogy idén Pest megyében is hasonló forulhat elő, miután Fót közelében, egy árokban megtalált autó alapján autótolvaj-bandát füleltek le rendőrök. (A kilencfős társaság csaknem száz gépkocsit lopott el 2012 óta Budapesten és Pest megyében, majd szerelt szét és értékesített.)

Mint ahogy azt a Garázsmenet.hu blog bejegyzése és videója is mutatja, a tolvajok pillanatok alatt képesek feltörni egy autót. Kecskeméten tavaly egy férfi húsz percre hagyta magára BMW-jét, és ez elég volt arra, hogy az autójával meglépjenek. A megszerzett gépjárműveket aztán bontókban szedik elemeire, esetleg azonnal külföldre viszik.

Újabb próbálkozás a felderítés növelésére?
Miután a BRFK-n megszűnt a Szervezett Bűnözés Elleni Osztály, a gépjármű-felderítés a vegyes bűncselekmények osztálya alá volt besorolva, akárcsak a kábítószerügyek. Úgy tudjuk, a rossz statisztika miatt folyamatban van egy projekt az autólopások visszaszorítására. Ezt a projektet tudomásunk szerint az ORFK bűnügyi főigazgatója vezetésével készítik elő.

A statisztikákhoz hozzátartozik, hogy ha sikerül is lefülelni egy lopott autót vezető sofőrt, és az illető azzal védekezik, hogy csak kölcsönvette a gépkocsit, akkor nem autólopás, hanem jármű önkényes elvétele miatt indul eljárás a sofőrrel szemben, mint ahogyan az történt idén áprilisban Nagykanizsán vagy márciusban Baranya megyében.

A rendőrség honlapján található bűnügyi térkép kategóriái között a gépjárműlopás és az önkényes elvétel együtt szerepel. Ezen szembeötlő, hogy a főváros és Pest megye mennyire fertőzött az ország többi területéhez képest. Így míg 2012-ben Budapesten 4164 autót, Pest megyében 650-et, addig Nógrádban 18, míg Békésben 21 gépjárművet loptak el.

Jól látható, hol ügyködtek autótolvajok az elmúlt 365 napban
police.hu

A lopások alapján az is elmondható, hogy milyen autókat lopnak a legszívesebben. Ahogy arról az Autóvadász beszámolt, 2012-ben a legkedveltebb modell a Suzuki Swift volt, amit a Renault Megane, a VW Golf és a Toyota Corolla követett. 2013-ra a sorrend úgy változott, hogy a Suzuki teljesen eltűnt. Első helyre az Opel Corsa, aztán az Opel Astra került. És csak ezután jött a Renault Megane, a VW Golf, a Renault Megane Scenic és a Toyota Corolla. Őket követi az évek óta „nagy sláger” VW Transporter.

Bár a sorrend módosul, de ha a márkákat nézzük, évek óta Opelből, Volkswagenből, Renaultból, Suzukiból, Fordból és Toyotából lopnak a legtöbbet. Ennek oka, hogy ezekből a márkákból fut a legtöbb, így ezekre a legnagyobb az alkatrészigény is. A legveszélyeztetettebb korban az 1-6 éves autók vannak, hiszen ezek tartalmaznak olyan nagy mennyiségben eladható, jó minőségű alkatrészt, amiért megéri ezeket szétbontani.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.