A sejtekbe is behatolnak a mikroműanyagok, melyekből elképesztő mennyiségű oldódik ki a filteres teák fogyasztásával – mutat rá egy új vizsgálat.
A veszélyes mikroműanyagok mindenhol ott vannak már az emberek szervezetében is. Hogy honnan kerülnek oda, az egyszerre egyszerű (műanyagcsomagolások révén) és bonyolult – utóbbira lehet példa például a víz szennyeződése.
Most a Barcelonai Autonóm Egyetem (UAB) genetikai-mikrobiológiai intézetének kutatása világított rá a nano- és mikroműanyag-szennyezés egyik aggasztó forrására: az élelmiszerek műanyag-csomagolására, különös tekintettel a teafilterekre.
A vizsgálat kiemeli az apró műanyagrészecskék jelentette egészségügyi kockázatokra is, ugyanis kiderült: ezek az emberi sejtekbe is behatolhatnak. Emiatt azonnali szabályozói beavatkozást sürgetnek a szakemberek.
A kutatók különböző, kereskedelmi forgalomban kapható teafilterekből kiszivárgó műanyagrészecskéket vizsgáltak. Úgy találták, a tasakok forró vízbe történő merítése közben elképesztő mennyiségű nanorészecske szabadul fel, ami komoly veszélyt jelent a fogyasztókra nézve.
A Chemosphere tudományos folyóiratban publikált vizsgálat fókuszában a Nylon-6-ból, polipropilénből és celluózból készült teafilterek voltak. Az elsőből körülbelül 1,2 milliárd részecske szabadult fel milliliterenként (!). Egy részecske átlagosan 136,7 nanométeres volt.
A celluóznál 135 millió volt a milliliterenkénti részecskekibocsátás, 244 nanométeres átlagos mérettel, míg a nylon-6 esetében „csak” 8,18 millió részecske volt egy milliliter folyadékban, 138,4 nanométeres átlagos részecskemérettel.
A részecskék potenciális káros hatásainak meghatározására több módszert is alkalmaztak a szakemberek, így elsőként tudták azt is megvizsgálni, hogy hogyan tudnak kölcsönhatásba lépni az emberi bél sejtjeivel.
Mint kiderült: a mikro- és nanoműanyagok felvétele a nyáktermelő bélsejtekben volt a legnagyobb, a részecskék még a genetikai anyagot tartalmazó sejtmagba is bejutottak. Ez azt jelenti, hogy a bélnyálkahártya kulcsszerepet játszik a veszélyes részecskék felszívódásában, és sürgősen szükség van további vizsgálatokra a nano- és mikroműanyagok hosszútávú egészségi hatásainak megállapítására – összegez az Interesting Engineering.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.