A tavalyihoz képest 5-10 százalékkal lesz drágább idén a három legnépszerűbb fenyőfajta.
A piaci kereskedők előrejelzése alapján a fenyőfaárak átlagosan 5-10 százalékkal alakulhatnak a tavalyi szint felett, közölte hétfőn az Agroinform. A lucfenyőt 5000-5500 forint között, az ezüstfenyőt 6-8 ezer, míg a nordmann fenyőt 8-10 ezer forint közötti méterenkénti áron kínálják az idei szezonban az utcai és piaci standokon megjelent alkalmi fenyőárusok.
A vásárlók 62 százaléka a legdrágább fenyőfaj, a nordmann fenyő iránt érdeklődik, lucfenyőt a válaszadók 22 százaléka, míg ezüstfenyőt a 14 százaléka tervez vásárolni. További fajtákat a vásárlók mindössze 2 százaléka keres az árusoknál. Az ebbe a körbe tartozó fenyőfajok közé a termelők elmondása szerint a feketefenyő mellé fokozatosan bekerül a kolorádófenyő is, amellyel részben a gombabetegség miatt visszaesett duglászfenyő-kínálatot igyekeznek kipótolni.
60 százaléknyian másfél méter feletti, 40 százaléknyian e méretnél kisebb fenyőt terveznek vásárolni, gyökeres, földlabdával árusított fenyők iránt pedig minden nyolcadik vásárló érdeklődik.
Az Agroinform múlt heti felmérése szerint a vásárlók 72 százaléka tervez legalább 7 ezer forintot költeni fenyőfára, ezen belül 44 százaléknyian terveznek 10 ezer forintnál nagyobb kiadást, illetve 22 százaléknyian 15 ezer forintnál is nagyobb összeget terveznek elkölteni.
A lakosság több mint negyede fenyő helyett műfenyőt díszít karácsonykor. Érdekesség, hogy – részben az előző évek kampányainak köszönhetően – a többség már nem a környezetvédelmet (23%) jelöli meg a legfőbb indokként, hanem a többszöri felhasználhatóság miatti árelőnyt (44%). A műfenyőnek az újrahasználhatóság miatt nyilván van némi környezetvédelmi hatása, de az előállítás, a szállítás és (jó esetben) a megsemmisítés miatt így is jelentősen terheli a környezetet.
És mi terheli még a környezetet? A klímaváltozás. Magyarországon ma 600-700 családi gazdaság termeszt 3000-3500 hektáron fenyőfát. Az Agroinform.hu-nak nyilatkozó termesztők 72 százaléka számolt be arról, hogy a melegebb és változékonyabb időjárás miatt több a kártevő, emiatt a korábbinál többet kell a növényvédelemmel foglalkozniuk.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ön mire fog emlékezni 2024-ből? Szavazzon az év emberére, citromdíjasára, szavára és legabszurdabb történetére!
A köztársasági elnök bukásához vezető kegyelembotrány, önkormányzati, európai parlamenti és amerikai választások, szuverenitásvédelem és 1956 újraértelmezése. Idén is erős évünk volt, döntsön ön, melyek voltak 2024 legemlékezetesebb pillanatai! A szavazás december 19-ig tart.