Két éve találtak szétfoszlott zsákokban rég betiltott rovarirtó szert, mostanra összehozták az egyezséget, hogy el lehessen szállítani a mérgező anyagokat.
Megkezdődik a száztonnányi rákkeltő, kiemelten káros, évtizedek óta betiltott vegyszer maradékának eltüntetése az egykori Budapesti Vegyiművek területéről az Illatos úton – közölte a Greenpeace.
Az ügy még 2015-ben indult, amikor a Greenpeace és az akkor még önkormányzati képviselőként dolgozó Baranyi Krisztina munkája és az ezt követő társadalmi nyomás hatására kétezer tonnányi szétrohadt, veszélyes hulladékoshordót szállítottak el. 2016 elejére nem maradt hordó a telepen, ám a terület szennyezettsége továbbra is megmaradt.
2022-ben szintén a Greenpeace és az azóta kerületi polgármesternek megválasztott Baranyi hozta nyilvánosságra, hogy a telephely egy romos pincéjében évtizedek óta betiltott HCH rovarirtó szer maradt szétfoszlott zsákokban, ez pedig a környék talajvizét is szennyezte. A megyei kormányhivatal tagadta, hogy ilyen szennyezés létezne, ezért a Greenpeace az ENSZ alatt működő Stockholmi Egyezmény titkárságához, valamint az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságához fordult, hogy gyakoroljanak nyomást a kormányra, a polgármester pedig az illetékes hazai hatóságoktól követelt intézkedéseket – írta a Greenpeace.
Mostanra sikerült eredményt elérni: a területet bérlő cég, amelynek a telephelyén van a pince, megállapodott az állami felszámolóval, hogy szakszerűen felszámolja a méreglerakatot, és a költségeket leírhatja a bérleti díjból. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a BVM jogutódja viseli a kármentés költségét – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon”
Milyen egy fiatal leszbikus nő élete 2024-ben Magyarországon: a szégyenről, a gyerekvállalás kínzó vágyáról, a rejtőzködésről, a propaganda és a gyűlöletbeszéd hatásairól és azokról a szerelmes pillanatokról szól Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című verseskötete, amik miatt mégis megéri. Interjú.