Zhvg Ballai Vince 2023. május. 09. 17:00

Napelemes pályázatok: komoly könnyítésről döntött a kormány, de sokakat ez már nem vigasztal

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Április végén könnyített a kormányzat a napelemes pályázatok lebonyolításán: júliustól jelentősen egyszerűsödik a projektek adminisztrációja és elszámolása, de az érintettek szerint elkéstek vele, és más fontos kérdéseket is tisztázni kellene. Azok persze örülhetnek, akik a lassú elbírálás okozta csúszás, a mostani változásokig nehézkes adminisztráció, az emelkedő költségek és a majdani elszámolással és a rendszerek hálózati visszatáplálásával kapcsolatos bizonytalanságok ellenére mégis kitartottak. Van olyan cég, ahol három pályázóból csak ketten maradtak.

Eső után köpönyeg

– értékelte a napelemes pályázatokkal kapcsolatos, április végén közzétett adminisztrációs könnyítéseket a hvg.hu kérdésére Csernáti Gábor, az ilyen pályázatokkal is foglalkozó Semper Prodest Kft. ügyvezető igazgatója. Szerinte a lépésnek már nem sok hatása lesz a pályázatokra.

Azok a pályázók vagy kivitelezők, akiket elbizonytalanítottak a korábbi problémák – a csúszások, a költségek emelkedése, a visszatáplálással és az elszámolással kapcsolatos bizonytalanságok, a nehézkes adminisztráció –, már rég visszaléptek. Náluk majdnem minden harmadik ilyen ügyfél lemorzsolódott, őket ez szerinte jó fél éves késéssel meghozott intézkedés már nem fogja vigasztalni. Az ügyvezető ugyanakkor jelezte, egyelőre még kérdéses, hogy – a majd csak július 15-ével hatályba lépő egyszerűsítés – miként fog megvalósulni a gyakorlatban. Az ügyvezetőnek a korábbi tapasztalatok alapján – a kifizetések és monitoring körülményessége más hasonló állami pályázatokon – vannak kétségei.

 

Gulyás elismerte, hogy az állam teljesítménye szánalmas a napelemes pályázatoknál

Nagyon lassan halad az állami napelemes támogatások előlegeinek kifizetése, Gulyás Gergely elnézést kért. Szánalmas és borzalmas a teljesítményünk, nem is mondom, eddig mennyit fizettünk ki - mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az állami napelemes támogatásokról. A miniszter elismerte, hogy a hiba egyértelműen az állam oldalán van, és elnézést kért a lassú kifizetésekért.

Milyen könnyítésekről is van szó?

Egyszerűbbé vált a támogatott beruházások elkészültének igazolása, a korábbi 3-5 mérföldkő helyett – amikor minden a beruházás minden fontosabb szakaszát határidőre teljesíteni és ezt igazolni kellett – csak egy mérföldkő marad: ez pedig a záró beszámoló és a kifizetési igénylés benyújtásának dátuma. Erre az időpontra kell elvégezni a munkálatokat, és igazolni, hogy az elektromos szolgáltató átvette a rendszert, amit üzembe is helyeztek.

Tavaly nyár végére-őszre sok pályázó azzal szembesült, hogy az elbírálás csúszása miatt nem tudta tartani az egyes mérföldkövek határidejét, ezek módosítása pedig kaotikusan alakult. Az új szabály értelmében a csak napelemes rendszer kiépítését célzó pályázatok esetében 20 hónapban, a komplex – vagyis napelemes rendszer kiépítése és mellette fűtéskorszerűsítést is célzó – pályázatok esetében pedig 26 hónapban szabták meg a végső teljesítési határidőt. Ezt a pályázat sikerességét jelző támogatói okiratok hatályba lépésétől számolják.

Reviczky Zsolt

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pályázatok végső megvalósulása – tekintetbe véve, hogy az első támogatói okiratok tavaly nyár végén-ősz elején kezdtek megérkezni – a csak napelemesek esetében jövő legalább jövő áprilisig, a komplex pályázatok esetében pedig jövő augusztusig is kitolódhat. (Ettől korábban is le lehet zárni a folyamatot, ha korábban elkészül a rendszer.)

Jelentősen egyszerűsödik az elszámolás is: nem kell a számlákat, átutalási igazolásokat, bankszámlakivonatokat, piaci árat alátámasztó dokumentumokat gyűjtögetni és benyújtani. Különböző átalányként fogják a támogatói okiratban szereplő támogatási összeget kifizetni a nyertes pályázóknak, amennyiben meggyőződnek arról, hogy az előírt tartalommal valósult meg a beruházás, és a „kötelező nyilvánosság biztosítása”.

Utóbbi azt jelenti, hogy az érintetteknek egy A4-es méretű, „tartós időjárásálló anyagokból” készült táblát kell elhelyezni az „épületen kívülről jól látható helyen”, amin megköszönik a kormány (és nem mellesleg az Európai Unió) támogatását. A táblát a fenntartási időszak végéig jó állapotban kell megőrizni, ha pedig szükséges pótolni. A tábláknak így kell majd kinézni:

Hiába azonban a könnyítések, egyelőre nem gyorsulnak fel a végső kifizetések, mivel – ahogy azt a hvg.hu-nak más iparági források is megerősítették –, azok a pályázók, akik már elkészültek a beruházással, jelenleg be sem tudják adni a záró elszámolást, mivel még nem működik az erre szolgáló felület. Forrásaink több ilyenről is tudnak. Az viszont tény, hogy az előleglehívások már javában zajlanak, ahogy a kivitelezés is elindult már sokaknál.

Mindezt a pályázati statisztikák is alátámasztják: cikkünk írásakor a 35 ezer támogathatónak ítélt (összesen 43 ezret nyújtottak be) pályázat közül 13 ezer esetben fizettek már ki összesen több mint 23,6 milliárd forintnyi előleget. Ez észrevehető növekedés a fentebb részletezett könnyítésekről szóló április végi közleményben jelzett 12 ezer pályázó 22 milliárdos kifizetett előlegéhez képest. A projektet az Európai Unió forrásaiból finanszírozza az állam egyelőre saját zsebből, mivel az ehhez igénybe venni szándékozott helyreállítási és ellenállóképességi alapok (RRF) folyósítása továbbra is fel van függesztve a jogállami problémák miatt.

Fontosabb kérdéseket is tisztázni kellene

Csernáti Gábor szerint pályázat a mostani egyszerűsítéssel érintett megvalósulási fokáig még csak kevesen jutottak el, egy átlagos pályázó nem is igazán látott rájuk. Adminisztrációs szempontból valóban óriási könnyebbséget jelent majd – mondta, de jelezte:

a többséget most inkább az érdekli, miként alakul majd az elszámolási rendszer, és mi lesz a háztartási méretű kiserőművek hálózati visszatáplálásával, amit tavaly október végével felfüggesztett a kormány.

A visszatáplálással kapcsolatban jelenleg annyit tudni, hogy augusztus vége előtt nem fog arról dönteni a kormány, hogy hol és milyen ütemben oldják majd fel a korlátozást, jóllehet március végére ígérték, hogy elkezdik felülvizsgálni a tilalmat. Az elszámolással kapcsolatban viszont egyelőre csak annyi biztos, hogy tervben volt az éves szaldóról havi szaldóra átállás, de ezen még gondolkodik, “finomhangolja” a szabályokat a kormányzat.

Jó hír a napelemeseknek: ősztől fokozatosan feloldják a betáplálási korlátozást

Az Energiahivatal augusztus végéig készíti el az első javaslatát, amely alapján a kormány eldönti majd, hol tartja fenn és hol oldja fel a tavaly októberben bevezetett zárolást.p>

A szakma számára nesze semmi fogd meg jól

– értékelte a könnyítéseket egy másik iparági szereplő a napelemes piac szempontjából. Az elszámolással és a visszatáplálással kapcsolatos bizonytalanságok szerinte nem fogják élénkíteni a piacot, és június környékére elfogy a levegő a lakossági szektorban működő cégek körül. Sok helyen már beindultak az alálicitálások, csak hogy legyen munka – mondta.

Olcsóbb már nem lesz – legalábbis a pályázatosoknak

Iparági forrásunk a forint árfolyamának erősödésével és a piac szűkülésével érez némi árcsökkenést, ám ezt aligha fogják megérezni a pályázatosok. Csernáti Gábornak például nincs tudomása arról, hogy bárki is csökkentette volna az eredeti, pályázathoz csatolt ajánlatban szereplő árat.

A támogatói szerződéseket és a pályázati dokumentációt viszont számos esetben voltak kénytelenek módosítani a pályázók, mivel

  • megváltoztak a műszaki paraméterek – az eredeti pályázatban szereplő eszközöket már nem lehetett kapni, mire elbírálták a kérelmét,
  • más lett a kivitelező – mert az eredeti visszalépett a bizonytalanságok és sok adminisztráció miatt.

Mindez még további csúszást jelentett, az ügyintézés pedig jelentős terhet. A hvg.hu-nak is van tudomása olyan pályázóról, aki már nem kapta meg az eredetileg jóváhagyott napelemeket, és csak a hivatalokkal folytatott jó három hónapnyi levelezés után kapott engedélyt arra, hogy másik típussal helyettesítse azokat.

A pályázóknak az eredeti szándék szerint a beruházásuk száz százalékát támogatta volna az állam, de az elhúzódó elbírálás, a forint árfolyamának tavalyi látványos esése, a rezsiválság nyomán rendkívül megnövekedett piaci érdeklődés által felhajtott anyagárak és munkadíjak miatt a valóságban 50-70 százalékosra csökkent. A visszalépők között is sok olyan volt, aki azért döntött így, mert nem tudta vállalni, hogy saját zsebből pótolja ki a költségnövekedést – ami esetenként az egymillió forintos összeget is megközelítette.

Majdnem 25-szörösére emelkedett az önrésze a napelemes pályázat egyik nyertesének

A férfi ekkora emelkedésre nem volt felkészülve, a nem is tudja kifizetni a közel egymillió forintos összeget.

tudatos mindennapok
Hirdetés