Eltűnhet a természetes hótakaró a francia Alpokból és a Pireneusokból is.
A hegyvidéki területek különösen érzékenyek a klímaváltozás hatásaira, így már 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedés esetén is az alacsonyabban fekvő és kisebb gleccserek elvesztik majd tömegük nagy részét – derül ki a Másfélfok tanulmányából.
A globális felmelegedés miatt a síszezon várhatóan rövidebb lesz a jövőben, és egyre több mesterséges havat használnak majd, tehát a téli turizmusra összességében inkább negatív hatást gyakorol a klímaváltozás, míg a nyári úti célok szempontjából vonzóbbá válhatnak a hegyvidéki lehetőségek – mutat rá a tanulmány.
Azonban nem az lesz a legnagyobb problémánk, hogy nem tudunk majd síelni, és a tájkép megváltozása a legkevésbé sem esztétikai problémát jelent az IPCC II. munkacsoportjának jelentése szerint, hiszen napjainkban nagyjából 2 milliárd ember vízellátása függ részben vagy teljesen a hegyekből eredő vizektől. A mezőgazdaság olyan problémákkal néz majd szembe, mint az egyre gyakoribb aszályok és áradások, az évszakok kezdetének eltolódása, a kórokozók növekedése és egyes beporzók eltűnése.
A tanulmány szerint a vízellátottság kiszámíthatatlanná válása vagy elapadása nem csak az emberek vízfogyasztását és a mezőgazdaságot, a legeltető állattartást érinti rosszul, de a vízerőművek villamosenergia-termelését is több helyen veszélyezteti, amely összeségében jelenleg a világ összes megújuló energiájának majd 60%-át teszik ki.
Ráadásul 1,5-3 fokos globális melegedés esetén az árvizek és földcsuszamlások is jelentősen növekedni fognak a szimulációk szerint, de 2-4 fokos globális hőmérséklet-emelkedés esetén is kétszeresére nőhet az árvizeknek kitett emberek száma.
A hóvastagság Európában is csökkenni fog a szimulációk szerint, a legrosszabb forgatókönyv szerint eltűnhet a természetes hótakaró a francia Alpokból és a Pireneusokból.
A tanulmány szerint a jelenlegi adaptáció sebessége és mélysége nem elég hatékony a jövőbeli kockázatok kezelésére a hegyvidéki régiókban, különösen nagyobb globális hőmérséklet-emelkedés esetén. Fontosak a vízmegőrzési erőfeszítések, a különösen sérülékeny területek – például vizes élőhelyek – helyreállítása és védelme, valamint a vízhasználat hatékonyságának növelése.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
IPCC: Vészesen közeledünk a 3°C-os felmelegedés felé, de még időben vagyunk, hogy változtassunk
IPCC: 6000 éve lakott területek válhatnak élhetetlenné a klímaváltozás miatt
Primark a HVG-nek: Meghaladta a várakozásainkat az első hét hónap Magyarországon
Új Primark-bolt nyitása egyelőre nincs tervben, bár vizsgálják a további növekedési lehetőségeket. Elárulták azt is, hogy mennyire keresnek más terméket a férfiak és a nők, kik költenek többet, és hogy szerintük mi különbözteti meg őket magyar vetélytársaiktól és hogy miért fontos az egyszerű vállfa. Emailben feltett kérdéseinkre a cég válaszolt.