Zhvg Ballai Vince 2022. március. 09. 16:44

Úgy nyerhet minden jogosult pályázó ingyen napelemet, hogy nem emelik a keretet – hol a trükk?

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Az ingyen napelemes program minden jogosult pályázója megkapja a támogatást – derült ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium keddi közleményéből. A bejelentés alapján 10 ezerrel több pályázatot fognak tudni támogatni úgy, hogy közben a program teljes keretösszege maradt a régi. Megkérdeztük, ezt hogy lehet megcsinálni.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Miután az ingyen napelemekre kiírt pályázat a vártnál is nagyobb népszerűségnek örvendett, megemelték a pályázat első ütemének keretösszegét, így mindenki hozzájuthat a támogatáshoz, aki pályázott és jogosult – közölte kedden az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

A magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében október közepén kiírt, és azóta többször is módosított napelemes pályázat segítségével nagyobb részt napelemek telepítésére lehet pályázni, kisebb részben pedig fűtéskorszerűsítésre, pontosabban napelemekkel kombinált hőszivattyús rendszerek kiépítésére. A program célja, hogy segítse Magyarország kibocsátáscsökkentési vállalását, vagyis, hogy a hazai áramtermelés 90 százaléka szén-dioxid-mentes legyen 2030-ra. Energiaügyben jártas szakemberek ugyanakkor korábban már figyelmeztettek a program esetleges buktatóira:

Ráfázhatunk, ha a kormány biztatására napelemet teszünk a házunkra

Lutri, hogy a jelenlegi szabályozás mellett hosszabb távon nem kerül-e többe egy napelemekkel és hőszivattyúkkal ellátott épület fenntartása, mint ha valaki bele sem vág a beruházásba. A civil segítők egyelőre vizsgálják, merjék-e ösztönözni a szegényebb családok pályázatát a napelemes támogatásra. Ez intő jel a vagányabb középosztálybeliek számára is.

A korábbi kiírások alapján 35 ezer háztartás jutott volna önköltség nélkül, teljesen állami pénzen napelemes rendszerhez és fűtéskorszerűsítéshez, most már azonban 45 ezer háztartással számolnak. A keretből így a kiírás szerint immár összesen 28 360 esetben támogatnak napelemes pályázatot, illetve 16 640 esetben fűtéskorszerűsítést. Korábban összesen 23 320 és 11 600 pályázat támogatásáról volt szó. A program rendkívül népszerű, ezt jól jelzi a Portfolio februári beszámolója, ami szerint az első ütemben több mint 101 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett – ez a teljes keret felét jelenti. Nem véletlen tehát, hogy az ITM ismét módosított a programon.

Az új kiírásban így az első két ütemre szánt keret megemelésén kívül eltörölték a pontrendszert, ami alapján korábban rangsorolni kívánták a pályázatokat, vagyis már nem számít előnynek, ha valaki több gyereket nevel vagy hátrányos helyzetű településen él. Az ütemezést is átalakították, így már négy helyett két ütemben írták ki a pályázatokat. Egyszerűsítették a szállítói előleg igénylésére vonatkozó szabályokat is, így csökkentve a kivitelezők adminisztratív terheit, hogy minél előbb hamarabb megkezdődhessenek a munkálatok, ugyanakkor több időt is kapnak a kivitelezésre a támogatást elnyerők: tisztán napelemes rendszerek esetében fél évvel, napelemek telepítése és fűtéskorszerűsítés esetében pedig nyolc hónappal növelték meg a munkálatok elvégzésének határidejét.

Sokan csalódtak az ingyen napelemes pályázatnál, amikor kiderült, hogy a hőszivattyús fűtés „csak egy klíma"

Számos ügyféllel nehéz volt megértetni, hogy a hőszivattyú ebben az esetben nem geotermikus fűtést jelent. A kivitelezők közül is volt, akit felkészületlenül ért a 202 milliárd forintos összértékű pályázathoz szükséges adminisztráció. Hétfőn indult az ingyen napelemes pályázatok első fordulója, egy pályázatíró segítségével szedtük össze az első tapasztalatokat.

Érdekes módon eközben a programra fordítandó teljes keretösszeg az új kiírásban is ugyanakkora maradt, mint a korábbiakban: 201 milliárd forint. A kiírás alapján úgy tűnt, hogy a kormányzat egyszerűen átütemezte az első két ütemre az eredetileg 2024-ig, négy ütemre szétosztani szándékozott pénzt, így első pillantásra kétségesnek tűnt, hogy ugyanannyi pénzből 10 ezerrel több pályázatot lesznek képesek finanszírozni.

A pályázók napelemes rendszer esetén legfeljebb 2 900 000 forint, napelemes rendszerrel kombinált fűtéskorszerűsítés esetén legfeljebb 11 300 000 forint támogatásra pályázhatnak. Ha a maximális támogatási összeggel felszorozzuk a támogatni szándékozott projektet számát, akkor az összesen 45 ezer pályázathoz 70 milliárd forinttal többre lenne szükség, mint az eredeti keretben szerepel.

A hvg.hu ezért megkereste az ITM-et, azzal a kérdéssel, hogy miként lesznek képesek több pályázatot finanszírozni ugyanakkora összegből, és mennyivel kell megemelni a keretet, hogy az elég legyen az immár 45 ezer napelemes és fűtéskorszerűsítési beruházásra. A tárca szerint semennyivel:

A felhívás első ütemének tapasztalatai és a beérkezett támogatási igények alapján a pályázók számos esetben nem a maximális támogatási összegre nyújtottak be kérelmet, így az összesen 201 milliárd forint keretösszegű pályázatban a vártnál több, összesen akár 45 ezer háztartás kaphat támogatást.

– írták kérdéseinkre.

Az első ütemben tehát minden pályázatot benyújtó megkapja a támogatást, ha jogosult. A pályázatok határideje mostanra minden érintett országrészben lejárt, ezekről a pályázatokról a következő hetekben születik döntés. Aki nem pályázott, annak a második ütemben még lesz rá lehetősége, a beadási határidők így alakulnak az idén őszi hónapokban:

  • Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye esetében idén szeptember 12. és október 3.,
  • Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Somogy és Tolna megye esetében szeptember 19. és október 10.,
  • Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye esetében szeptember 26. és október 17.,
  • Budapest és Pest megye esetében pedig október 3. és október 24. között lehet benyújtani a pályázatokat.

Hogy a második ütemben mekkora keretösszeggel lehet majd számolni, az az első ütemben beérkezett pályázatok elbírálását követően lehet meghatározni – derült ki a minisztérium tájékoztatásából.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.