Csehország visszavonja panaszát az Európai Unió Bíróságáról – jelentette be 1 órakor Prágában a két miniszterelnök. A bánya tovább működik, de szigorú ellenőrzés alatt.
A cseh–lengyel–német hármashatár közelében fekvő Turów barnaszénbányáról hosszú ideje vita folyt a két ország között, mert a környék cseh lakossága és hatóságai szerint veszélyezteti a vízkészleteket, működése nagy zajjal és környezetszennyezéssel jár. A lengyel fél viszont arra hivatkozott, hogy több millió háztartás áramellátása és több tízezer család távfűtése kerülne veszélybe, ha a bányát leállítanák. (Az üzemeltető cég 57%-os állami tulajdonban van.) Mivel a bánya a környék egyik legnagyobb munkáltatója, a lengyel szakszervezetek és a helyi önkormányzatok egységesen saját kormányukat támogatták. Csehország a kétoldalú tárgyalások kudarca után az EU Bíróságához fordult, amely az ítélet meghozataláig a termelés ideiglenes leállítását rendelte el, és mivel ezt a lengyel kormány az említett indoklással megtagadta, a luxembourgi bírák naponta növekvő pénzbüntetést szabtak ki.
Az új cseh kormány újra kezdte a tárgyalásokat, Lengyelországot is új környezetvédelmi miniszter képviselte. A csütörtökön bejelentett megállapodás lényege, hogy a bánya működhet ugyan, de az EU Bíróság felügyelete alatt, és egy alapot hoznak létre a káros környezeti hatásokat mérséklő programok finanszírozására. Új műszaki megoldásokkal védik a cseh vízkészletet, és folyamatosan mérik a talajvízszintet, a zajt és a szennyeződést. Lengyelország 25 millió euró kártérítést fizet Csehországnak, és külön 10 milliót a cseh Liberec megyének.
Petr Fiala cseh miniszterelnök azt mondta: az adatok folyamatos figyelése és ellenőrzése jó megoldás, és elhárítja az akadályt a két szomszéd ország baráti együttműködése elől. A cseh kormány azonnal visszavonja panaszát, amint a pénz megérkezik. Újságírói kérdésre elhangzott: ez akár néhány órán belül megtörténhet.
Ha ez tényleg gyorsan bekövetkezik, lehet, hogy a bíróság már nem is hirdeti ki azt a valószínűleg elmarasztaló ítéletet, amelyet röviddel a prágai sajtótájékoztató előtt előlegezett meg a bíróság főtanácsnoka. Ő ugyanis kijelentette, hogy a turówi bánya engedélyét a lengyel kormány uniós szabályokat megsértve hosszabbította meg, márpedig a bíróság többnyire követi a főtanácsnok ajánlását.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő azt hangsúlyozta: úgy tudtak megegyezni, hogy Alsó-Szilézia és más lengyel országrészek áram- és hőellátása nem kerül veszélybe.
A napi fél millió eurós büntetés pillanatnyilag 68 milliónál tart, és ez a kétoldalú megegyezéstől függetlenül érvényes. Mivel a lengyelek ennek jogosságát vitatják – Morawiecki most Prágában is elmondta ezt –, ez még bizonyára további jogvita tárgya lesz, de legalább nem ketyeg tovább, ha az eljárás a cseh panasz visszavonása révén megszűnik.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Az Európai Unió Bíróságának elnöke: A jogállami vita bedöntheti az Uniót
Napi egymillió euróra büntette az Európai Unió Bírósága Lengyelországot
„Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon”
Milyen egy fiatal leszbikus nő élete 2024-ben Magyarországon: a szégyenről, a gyerekvállalás kínzó vágyáról, a rejtőzködésről, a propaganda és a gyűlöletbeszéd hatásairól és azokról a szerelmes pillanatokról szól Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című verseskötete, amik miatt mégis megéri. Interjú.