A komplex fizikai rendszerek kutatásáért hárman kaptak idén fizikai Nobel-díjat.
A komplex fizikai rendszerek megértésében elért úttörő eredményeiért három tudós, az amerikai-japán Syukuro Manabe, a német Klaus Hasselmann és az olasz Giorgio Parisi kapja az idei fizikai Nobel-díjat – áll a Svéd Királyi Tudományos Akadémia bejelentésében.
A díj felét Parisi, a másik felét pedig megosztva kapta a két kutató. Parisi a rendellenességek és a fizikai rendszerek fluktuációinak kölcsönhatásának felfedezéséért kapta, az atomtól a bolygóskáláig, Manabe és Hasselmann pedig a Föld klímájának fizikai modellezéséért, a változékonyság számszerűsítéséért és a globális felmelegedés megbízható előrejelzéséért folytatott úttörő munkásságukért.
A 90 éves Manabe meteorológus és klímakutató: évtizedek óta rendkívüli munkát folytatott az éghajlati változások számítógépes modellezésében. A nála egy évvel fiatalabb vezető német meteorológus és óceánkutató egy saját modellt is kifejlesztett. A 73 éves olasz elméleti fizikus Parisi pedig a kvantumtér-elméletre, a statisztikai mechanikára és a komplex rendszerekre összpontosított kutatásaiban.
Nyitókép: nobelprize.org
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Karikó Katalin a Nobel-díjról: Csak arra koncentrálok, amin tudok változtatni
Nagyon meglepődtek az orvosi Nobel-díj kitüntetettjei, egyikük azt hitte, telefonbetyárkodik valaki
Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk
Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.