Csak Brazíliában 1788 faj léte bizonytalan. Vannak olyan fafajok, melyekből már csak kevesebb, mint 50 példány él.
A világ 17 500 fafajának csaknem egyharmadát fenyegeti a kihalás veszélye, több száz a kipusztulás szélére sodródott – írja a Reuters Botanic Gardens Conservation International (BGCI) jelentése alapján.
A kutatás szerint 440 fajnál kevesebb, mint 50 egyed maradt a vadonban. A jelentés rámutat, hogy kétszer annyi fafaj sodródott a kihalás szélére, mint ahány emlős, madár, kétéltű és hüllő összesen.
Ez a jelentés egy figyelmeztető jel mindenkinek a világon, hogy a fáknak segítségre van szükségük"
- mondta Paul Smith, a BGCI főtitkára.
A legveszélyeztetettebb fafajok közé a magnólia- és a dipterokarpuszfélék, a tölgyek, a juharfák és az ébenfák tartoznak.
A jelentés szerint a világ hat országában van leginkább veszélyben a fák: Brazíliában példuál 1788 faj léte bizonytalan, a másik öt ország Indonézia, Malajzia, Kína, Kolumbia és Venezuela.
A jelentés szerint főleg a növénytermesztés, a fakitermelés és az állattenyésztés, valamint az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárás van hatással a fákra. A kutatás szerint legalább 180 fafajt közvetlenül fenyeget a tengerszint emelkedése és a szélsőséges időjárás.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Mindeközben Áder János az erdőben sétál és fafajtákért aggódik
Itthon is példát vehetnének: veszélyben lévő fafajtákat ültetnek egy osztrák stadionban
„Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon”
Milyen egy fiatal leszbikus nő élete 2024-ben Magyarországon: a szégyenről, a gyerekvállalás kínzó vágyáról, a rejtőzködésről, a propaganda és a gyűlöletbeszéd hatásairól és azokról a szerelmes pillanatokról szól Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című verseskötete, amik miatt mégis megéri. Interjú.