Egyes tartományokban komplett városokat árasztott el a víz.
Az utóbbi idők legsúlyosabb áradása pusztít Németországban és Belgiumban, az özönvíz eddig 70 ember halálát okozta, 1300-at pedig eltűntként tartanak nyilván.
A heves esőzés kedden kezdődött, de olyan intenzitással, hogy a Rajna-vidék-Pfalz és Észak-Rajna-Vesztfália tartományban egész városokat öntött el a csapadék.
A legtöbb halálos áldozatot Németországban követelte az ítéletidő, Belgiumban tizenegy elhunytról tudni.
Az évtizedek óta nem látott esőzést a klímaváltozással magyarázzák a szakértők, akik szerint pénteken újabb csapadékzóna érkezik, így a vízszint még tovább emelkedhet.
A mentési munkálatokat Németországban több száz katona segíti. Sok helyen az összerogyott épületek tetejére menekültek az emberek, őket helikopterekkel igyekeznek elhozni.
Maastrichtot el kell hagyni
A dél-hollandiai Maastricht városa felszólította mintegy tízezer polgárát, hogy hagyja el otthonát, és keressen védelmet az árvíz elől – írta az MTI.
A hollandiai Limburg tartományban fekvő Maastricht több városrészét kiürítik – jelentették be a helyi hatóságok. Azt mondták, hogy a Maas folyó az éjszaka folyamán várhatóan lakott területeket fog elárasztani. Roermondban szintén evakuáltak városrészeket, több száz embernek kellett elhagynia otthonát.
Authorities in #Germany say that at least 49 people have been found dead due to the #floods that swept through parts of the country. In North-Rhine Westphalia, its most populous state, 30 people have been found dead. Many people are missing. #GER #Deutschland #flooding pic.twitter.com/pbDCyudoBr
— Said Pulido (@Super_Said) July 15, 2021
A hollandiai folyók vízszintje a Németországból és Belgiumból érkező víztömegek miatt gyorsan emelkedett. A hadsereg több száz katonát küldött segítségül.
A holland királyi pár csütörtök este az árvíz sújtotta térségbe utazott, ahol helyi polgárokkal és polgármesterekkel találkozott. Annelies Verlinden belügyminiszter az Európai Unió polgárvédelmi mechanizmusának elindítására szólított fel, Franciaország, Olaszország és Ausztria pedig sürgősségi segítséget ajánlott fel.
A csaknem 200 ezer lakosú Liege városának központi pályaudvarát csütörtök délután lezárták. A városban az áram-, a gáz- és a vízellátás is akadozott. A Maas folyó mentén élőket felszólították, hogy hagyják el otthonukat.
A helyzet Nyugat-Európában katasztrofális, és még nincs vége
Egyre nagyobb szeletet hasítanak ki az energiatortából a megújulók, ám ezek a források jelenleg nem minden esetben képesek az energetika problémáira teljeskörűen megoldásokat nyújtani. A sürgető cél a néhány évtizeden belüli karbonsemlegesség, ehhez azonban új energiaforrásokra lesz szükségünk, vagy a meglévők hatékonyságát kell jelentősen megnövelnünk? Szakértők mondják el, hogyan látják az energia jövőjét.
A heves esőzések és áradások miatt a katasztrófavédelmi és biztonsági erők éjt nappallá téve dolgoznak az ország keleti részén.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon”
Milyen egy fiatal leszbikus nő élete 2024-ben Magyarországon: a szégyenről, a gyerekvállalás kínzó vágyáról, a rejtőzködésről, a propaganda és a gyűlöletbeszéd hatásairól és azokról a szerelmes pillanatokról szól Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című verseskötete, amik miatt mégis megéri. Interjú.