Csaknem ötven ember meghalt, és több tucat embert keresnek a Németországban és a Benelux-államokban pusztító esőzések következtében kialakult villámárvizek miatt.
Németországban a legfrissebb hírek szerint 42 emberéletet követeltek az áradások, amelyek az elmúlt napok heves esőzései következtében alakultak ki Észak-Rajna-Vesztfália és az ettől délre található Rajna-vidék-Pfalz területén. A Belgiummal határos Eifel hegységben található Schuld bei Adenauban legalább hat ház összedőlt és 25 vált életveszélyessé, miután kiöntött az Ahr folyó, a mentést nehezíti, hogy sok embert csak helikopterről tudnak elérni a mentőalakulatok. Koblenzben a rendőrség arra kérte a helyieket, hogy internetes oldalára töltsenek fel képeket az áradásokról, hogy ezzel is segítsék a mentést. Több tucat település maradt áram nélkül, akadoznak a mobilhálózatok is, ami tovább nehezíti az eltűntek utáni keresést.
A Deutsche Welle tudósítója kaotikus állapotokról számolt be a szintén az Ahr mentén található Walporzheim faluból. Itt, akár a többi helyen nem számítottak a hirtelen jövő áradásra, volt olyan, aki az ereszcsatornán felmászva a háza tetején töltötte az éjszakát, hogy megmeneküljön. A településeken nem ritka, hogy a házak földszintjét is ellepte a víz vagy a sár, amelybe az utcákon autók ragadtak. A halálos áldozatok között vannak a mentésben részt vevő tűzoltók is.
A német meteorológiai szolgálat szóvivője a CNN-nek arról beszélt, hogy bizonyos területeken „száz éve nem látott” esőzés pusztított. A csapadékos idő ráadásul folytatódik, csütörtökre újabb heves záporokat, péntekre pedig esőket várnak a meteorológusok.
A Washingtonban tartózkodó Angela Merkel kancellár szóvivőjén keresztül részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak. Ennél keményebben fogalmazott az utódjaként emlegetett észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök, Armin Laschet, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen események újra és újra megismétlődhetnek, ezért európai, német és globális szinten is fel kell gyorsítani a klímaváltozás elleni lépéseket.
A villámáradás Belgiumban is súlyos károkat okozott. A déli, vallon tartományban legalább hat emberéletet követeltek az esőzések nyomán keletkezett villámárvizek, amelyek megbénították a vasúti közlekedést is. Spa és Chaudfontaine városokban több mint ezer ház rongálódott meg, és 1700 embert kellett kitelepíteni. Namurben, illetve az ország harmadik legnagyobb városában, Liege-ben már szerdán vészhelyzetet hirdettek ki. Liege polgármestere távozásra szólította fel a város lakóit is, miután a várost átszelő, már így is áradó Meuse folyó vízszintje várhatóan további 150 centimétert emelkedhet még. A Liege-től keletre található Verviers útjain is sáros víz hömpölygött.
Csütörtökön a belga kormány aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmust, amely lehetővé teszi számára, hogy a nemzetközi segítséget kapjon. A segélykérést követően Franciaországból már délelőtt egy árvízi mentőcsapatot és egy helikoptert mozgósítottak, hogy segítsenek a helyi mentési munkálatokban, főként a Liege város körüli elárasztott területeken. Olaszország és Ausztria szintén felajánlotta mentőalakulatait.
Az áradások elérték Hollandiát is, ahol több száz lakásban nincs áram a Maastricht melletti Valkenburgban, a város idősotthonából, a település melletti kempingből, de a városközpontban található szállodából is evakuálták az embereket.
Svájcban az esőzések nyomán a hatóságok attól tartanak, hogy több tó vize önthet ki, és földcsuszamlásokkal is számolni kell a hegyekben.
Luxemburgban több mint 100 útszakasz van lezárva, különleges egységek dolgoznak az autópályák megtisztításán. A MeteoLux meteorológiai szolgálat csütörtöki jelentése szerint az előző 24 órában átlagosan 60–80 liter csapadék hullott négyzetméterenként.
Az Alzette vízszintje a fővárosnál hajnalban elérte a 450 centiméteres szintet – a folyó vízszintje az esőzéseket megelőző napokban 20 centi körül volt ezen a szakaszon, az eddigi legmagasabb vízszintet pedig 10 éve mérték ezen a szakaszon, 334 centiméterrel.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.