Csak 2002 és 2019 között egy franciaországnyi erdőség esett a fakitermelés és a mezőgazdaság áldozatául.
A bolygó trópusi esőerdőinek a kétharmadát már részben tönkretette az emberiség – idézi a Rainforest Foundation Norway civil szervezet elemzésének eredményeit a Reuters. A jelentés úgy számolt:
- 34 százalék teljesen eltűnt a fakitermelés és a mezőgazdaság miatt;
- 30 százalék pedig károsodott, kitett az erdőtüzeknek és hamarosan eltűnhet.
Ahogy egyre több esőerdő tűnik el, úgy súlyosbodik a klímaváltozás, ami aztán a maradék erdő túlélési esélyeit is rontja – nyilatkozta a jelentést jegyző kutató, Anders Krogh. Úgy becsüli, hogy 2002 és 2019 között egy franciaországnyi erdőséget irtott ki az emberiség.
A tempó nagyjából hat másodpercenként egy focipályányi fa kiirtása volt.
A pusztítás 73,5 százaléka a dél-amerikai Amazonas-medencében történt, főleg Brazília területén. A második Délkelet-Ázsia, itt leggyorsabban az Indonézia területére eső erdők fogyatkoztak. A harmadik legtöbb az afrikai Kongó-medence esőerdőiből esett az emberiség áldozatául.
Kritizálta a jelentést Tasso Azevedo, a brazil erdőirtásokat követő MapBiomas koordinátora, amiért az csak az 500 négyzetkilométeresnél nagyobb egybefüggő erdőket tekinti érintetlennek. (Ez egyébként nagyjából akkora terület, mint amekkora Budapest, a maga 525 négyzetkilométerével. A fenti példában szereplő Franciaország területe nagyjából 644 ezer négyzetkilométer, Budapest közel 1300-szor férne el benne.) A kritikára válaszolt is Krogh. Szerinte az erdőségek szélei gyorsabban pusztulnak, és a biodiverzitást sem tudják olyan hatékonyan őrizni. 500 négyzetkilométeresnél nagyobb erdőségekben ez a jelenség már nem jellemző.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ha így folytatjuk, hamarosan szavanna lehet az Amazonas-medencéből
Fotó: "Aranyfolyót" fényképezett a NASA Peru felett, és ez nagyon rosszat jelent
Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?
A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.