Egy váza elkészítéséhez körülbelül 300 cigarettacsikket használt fel egy indiai formatervező.
A cigarettacsikk a leggyakoribb egyszer használatos műanyag. A számítások szerint évente körülbelül 4,5 ezer milliárdot dobnak ki a világon. Egy indiai formatervező, Sachi Tungare a holland dizájnhéten mutatott be egy 10 tárgyból – vázákból és tálakból – készült sorozatot, amellyel pont erre szeretné felhívni a figyelmet.
„Alapvetően a papír csomagolás mellett cellulóz-acetát szálakból készül, és ha eldobják, számos, a környezetre káros vegyi anyag szivárog a csikkeken keresztül a környezetbe” – mondta a dizájner a hulladékról Dezeen magazinnak.
A cigarettacsikkeket az alkotó természetes tisztítószerekkel tisztította meg, majd festékkel és vízzel keverte össze, hogy megkapja a tálak és vázák anyagát adó pépet.
Tervei szerint újrahasznosító központokkal fog együttműködni, hogy iparibb mértékben újrahasznosítsák a cigarettacsikkeket. Az alapanyagot pedig a helyekhez közeli éttermekből vagy kocsmákból tudnák összegyűjteni.
Az alkotó által kidolgozott eljárás révén a cigarettacsikkből nem csak vázákat és tálakat, de lámpabúrákat és még sok más dolgot lehetne csinálni.
Nyitókép: www.sachitungare.com
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pár hét alatt lebomló pulóvert tervezett egy cég
Maradt az ebédből? Ki ne dobja, készíthet belőle arcpajzsot
A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb
A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?