Egy váza elkészítéséhez körülbelül 300 cigarettacsikket használt fel egy indiai formatervező.
A cigarettacsikk a leggyakoribb egyszer használatos műanyag. A számítások szerint évente körülbelül 4,5 ezer milliárdot dobnak ki a világon. Egy indiai formatervező, Sachi Tungare a holland dizájnhéten mutatott be egy 10 tárgyból – vázákból és tálakból – készült sorozatot, amellyel pont erre szeretné felhívni a figyelmet.
„Alapvetően a papír csomagolás mellett cellulóz-acetát szálakból készül, és ha eldobják, számos, a környezetre káros vegyi anyag szivárog a csikkeken keresztül a környezetbe” – mondta a dizájner a hulladékról Dezeen magazinnak.
A cigarettacsikkeket az alkotó természetes tisztítószerekkel tisztította meg, majd festékkel és vízzel keverte össze, hogy megkapja a tálak és vázák anyagát adó pépet.
Tervei szerint újrahasznosító központokkal fog együttműködni, hogy iparibb mértékben újrahasznosítsák a cigarettacsikkeket. Az alapanyagot pedig a helyekhez közeli éttermekből vagy kocsmákból tudnák összegyűjteni.
Az alkotó által kidolgozott eljárás révén a cigarettacsikkből nem csak vázákat és tálakat, de lámpabúrákat és még sok más dolgot lehetne csinálni.
Nyitókép: www.sachitungare.com
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pár hét alatt lebomló pulóvert tervezett egy cég
Maradt az ebédből? Ki ne dobja, készíthet belőle arcpajzsot
Ön mire fog emlékezni 2024-ből? Szavazzon az év emberére, citromdíjasára, szavára és legabszurdabb történetére!
A köztársasági elnök bukásához vezető kegyelembotrány, önkormányzati, európai parlamenti és amerikai választások, szuverenitásvédelem és 1956 újraértelmezése. Idén is erős évünk volt, döntsön ön, melyek voltak 2024 legemlékezetesebb pillanatai! A szavazás december 19-ig tart.