A tölthető elemek rendszeres használatával pénzt is megtakaríthatnak a vásárlók és kevesebb hulladékot is termelnek.
Az IKEA jövő októberig kivonja termékkínálatából a nem újratölthető alkáli elemeket, amivel a tölthető elemek használatára szeretné ösztönözni a vásárlókat. A tölthető elemek rendszeres használata hosszú távon pénzmegtakarítást jelent a vásárlók számára, és kevesebb hulladékot is termelnek.
Számos összehasonlító életciklus-elemző tanulmány azt mutatja, hogy a nagyobb energiafelhasználásuk miatt rendszeres töltést igénylő általános háztartási készülékek – játékok, elemlámpák, hordozható hangszórók, fényképezőgépek – esetében az alkáli elemek környezetterhelése nagyobb, mint a tölthető nikkel-metálhidrid (NiMH) elemeké.
Már a tizedik töltés után alacsonyabb üvegházhatásúgáz-kibocsátást eredményez a tölthető NiMH elemek használata az alkáli elemekéhez képest ugyanazon energiamennyiség előállításához. A NiMH elemek teljes környezetterhelése nagyjából az 50. töltés alkalmával már azonos vagy akár kisebb mértékű, mint az alkáli elemeké.
A 2019-es pénzügyi évben az IKEA közel 300 millió alkáli elemet értékesített világszerte. Számítások szerint, amennyiben – elméleti szinten – minden IKEA vásárló a nagyfogyasztású eszközeihez a svéd lakberendezési óriásnál kapható alkáli elem, az ALKALISK helyett LADDA nevű tölthető elemet vásárolna, és azokat csak 50-szer töltené újra, az 5000 tonna hulladékcsökkenést eredményezne éves szinten világszerte. Tekintve, hogy a cég elemei akár 500 alkalommal is újratölthetők, ez további lehetőséget jelent a hulladékmennyiség jelentős csökkentésére.
Ez az IKEA kötelezettségvállalás globális szintű, és a teljes ALKALISK alkáli elem sorozatra vonatkozik. Egyelőre a PLATTBOJ lítium gombelem még megmarad az IKEA kínálatában, mivel több, a vállalat által kínált eszköz ezzel működik.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Fenntarthatóbb húsgolyóval rukkolt elő az IKEA
Az IKEA-nál egy székre is úgy néznek, mint erőforrásbankra
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.