Sokkal nagyobb az esélye, hogy alacsony testsúllyal jönnek világra a csecsemők, ha az édesanyjuk a terhesség alatt gáz- és olajkutak közelében él. Az alacsony születési súly sajnos számos egészségügyi problémához vezet.
Tíz éven keresztül közel 3 millió szülés adatait elemezték Kaliforniában a Berkeley Egyetem kutatói, ebben az államban van az Amerikai Egyesült Államok 10 legnagyobb olajmezőjéből négy. Arra az eredményre jutottak, hogy ha a leendő anya a terhesség ideje alatt egy gáz- vagy olajkút 10 kilométeres körzetében él, sokkal nagyobb eséllyel születik nagyon alacsony testsúllyal a baba. A vidéken élők pedig különösen kitettek ennek – számol be az eredményről a The Guardian.
Korábban már a légszennyezettség és a koraszülés között is kimutatták a kapcsolatot a kutatók, és az is ismert, hogy a lakhatási körülmények is befolyásolják a születési súlyt és a nő terhességét.
Ráadásul annál nagyobb az esélye az alacsony születési súlynak, minél közelebb él az anya egy kúthoz: egy olajkút 1 kilométeres körzetében élő terhes nő esetében 40 százalékkal nő az esélye annak, hogy nagyon alacsony testsúlyú gyereknek ad majd életet.
Újszülöttek esetében az alacsony születési súly számos problémához vezet: a babák nehezebben esznek és gyarapodnak, és az immunrendszerük is gyakran gyengébb. A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a kis- és alacsony születési súly összefüggésben van a cukorbetegséggel, a magas vérnyomással, a szívproblémákkal, de fejlődési és szellemi rendellenességek is előfordulhatnak az érintett gyermekek esetében.
Az olaj- és gázkutakban gazdag Amerikai Egyesült Államokban egyébként minden 12. csecsemő alacsony születési súllyal születik.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
11 ezer életet mentett meg Európában a csökkenő légszennyezettség
Húszezer tonna olajszármazék mérgezett meg évtizedekre egy sarkvidéki folyót
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.