Világ hvg.hu 2024. november. 29. 10:48

Csád felmondta a katonai együttműködését Franciaországgal

Az ország külügyminisztere szerint Csád felnőtté vált, és féltékenyen őrködik a szuverenitása fölött.

Csád felmondta a katonai együttműködését Franciaországgal – írja a France24.

„A Csádi Köztársaság kormánya tájékoztatja a hazai és a nemzetközi közvéleményt, hogy felmondja a Francia Köztársasággal kötött védelmi egyezményét” – jelentette be Abderaman Koulamallah külügyminiszter.

A bejelentés néhány órával követte a francia külügyminiszter, Jean-Noel Barrot látogatását.

Csád eddig a franciák afrikai katonai jelenlétének egyik kulcsállama volt, mára ráadásul az utolsó hídfőjük maradt a Száhel-övezetben, miután a francia csapatokat kiutasították Maliból, Burkina Fasóból és Nigerből is.

Az oroszokat éltetik, mert utálják a franciákat – az akadozó neten bemutatott helyzetkép a puccs utáni Nigerből

A világtól elzárt, puccson átesett afrikai ország Európát is érintő konfliktust robbanthat ki. A Wagner rajzfilmes hősei legyőzhetik a valóságos államfőt. Földes András nigeri interjúiból baljós kilátások rajzolódnak ki az országról, amely eddig csak filmbe illő sivatagi városairól és gyönyörű homokdűnéiről volt ismert.

Koulamallah ugyanakkor hozzátette, hogy az együttműködés felmondása nem jelent olyan nyílt szakítást Párizzsal, ahogyan azt a nigeri vezetés tette, és Csád továbbra is meghatározó partnerként tekint Franciaországra. A külügyminiszter szerint azonban Franciaországnak tudomásul kell vennie, hogy Csád felnőtté vált, és féltékenyen őrködik a szuverenitása fölött.

Csád az utolsó Száhel-övezeti ország, ahol francia csapatok állomásoznak. Az országot 2021 óta, a korábbi államfő, Idriss Deby meggyilkolása óta fia, Mahamat Deby vezeti.

Az idősebb Deby gyakran támaszkodott francia katonai támogatásra a lázadók offenzíváinak kivédésében, többek között 2008-ban és 2019-ben.

A tengerparttal nem rendelkező országra komoly fenyegetést jelentenek az iszlamista terrorszervezet, a Boko Haram és más militáns csoportok fegyveresei.

Csád határos a Közép-afrikai Köztársasággal, Szudánnal, Líbiával és Nigerrel is, amelyek mindegyikében az orosz zsoldosszervezet, a Wagner-csoport félkatonai erői állomásoznak.

A sorozatos puccsok és a Wagner térfoglalása után kérdés, mégis mit csinálnak a nyugati diplomaták Afrikában?

A Franciaország volt afrikai gyarmatain végigsöprő puccsok mögötti franciaellenesség részben a kolonializmus utáni viszonyban gyökerezik. A nigeri államcsíny ugyanakkor stratégiai lehetőség Afrika számára, hogy maga alakítsa jövőjét.

Deby az elmúlt hónapokban szorosabb kapcsolatokra törekedett Moszkvával, de az Oroszországgal való gazdasági együttműködés erősítéséről szóló tárgyalások még nem hoztak konkrét eredményeket.

Koulamallah „történelmi fordulópontnak” nevezte a katonai együttműködés megszüntetéséről szóló döntést, hozzátéve, hogy az „alapos elemzés” után született.

Az nem derült ki, hogy az országban tartózkodó francia csapatoknak milyen határidővel kell elhagyniuk Csádot.

Az ország Moszkva felé fordulása egy időben történik azzal, hogy Csád iránt hirtelen megnövekedett a magyar kormány érdeklődése is. A csádi magyar vállalkozással kapcsolatos tudnivalókat az alábbi cikkünkben szedtük össze:

Mit keres Magyarország Csádban? Mi a szerepe Orbán Gáspárnak a misszióban? Van ezekre egyáltalán értelmezhető válasz?

A címünkben föltett kérdésekre a választ a nemzetközi Afrika-szakértők sem tudják, az viszont látszik, hogy Orbán Viktornak fontos a misszió.

Hirdetés