Világ hvg.hu 2023. november. 20. 15:10

Putyin váratlan beszéddel készül a G20-ak találkozójára

Az orosz vezető a Kreml tájékoztatása szerint a mélyen instabil globális helyzetről alkotott nézeteit osztja majd meg a hallgatóságával.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Beszédet mond a G20-aknak erre a hétre tervezett találkozóján Vlagyimir Putyin – írja a Kreml közleményére hivatkozva az Independent. Az orosz elnöki hivatal szerint Putyin egy videókonferencia kereteiben osztja majd meg a mélyen instabil globális helyzetről alkotott nézeteit a konferencia résztvevőivel.

A portál szerint ugyanakkor nem csak a globális helyzet instabil, hanem az orosz is, mivel a kelet-ukrajnai orosz támadás gyorsabban látszik kifulladni, mint ameddig az ukránok ellentámadása húzta. Bár az oroszok hamarosan újabb támadással kísérletezhetnek Avgyijivkánál, az ukrán haderő egy szóvivője arról számolt be, hogy Moszkva mostanra a börtönökből verbuvált, illetve tartalékosokból álló csapatokra kénytelen támaszkodni, mivel a szerződéses katonák nem hajlandók részt venni a súlyos veszteségekkel járó támadásokban.

Az ukránok szerint egyre több orosz katona dönt a dezertálás mellett, miközben Kijev az elmúlt napokban sokkal intenzívebb előrenyomulást hajtott végre, mint amit korábban a nyári ellentámadása alatt képes volt felmutatni. Igaz, nem abban a régióban, ahol korábban próbálkozott, hanem a Dnyeperen átkelve, ugyanis korábban a folyó egyfajta természetes frontvonalként funkcionált a háborúzó felek között, majdnem egy éven át, ám az ukránok a múlt héten bejelentették, hogy több helyen is sikerült megvetni a lábukat a Dnyeper déli partján és több kilométernyi területet foglaltak vissza az orosz megszállóktól.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.