Milei bezáratná a jegybankot, betiltaná az abortuszt, liberalizálná a fegyvervásárlást és piacot nyitna az emberi szervek kereskedelmére.
A térségben egyedülálló formában az argentinok vasárnap 22 potenciális elnökjelölt közül választhattak és a szavazatok 93 százalékának összeszámlálása után több mint 30 százalékkal az ellenzéki, szélsőjobboldali Javier Milei végzett az élen – írja a France24.
A jobbközép koalíció listáját vezető 67 éves Patricia Bullrich a szavazatok mintegy 28 százalékát szerezte meg, az 51 éves ügyvéd és kormányminiszter, Sergio Massa pedig a harmadik helyre került a maga 27 százalék körüli eredményével.
A mélységesen népszerűtlen Alberto Fernandez elnök nem pályázott az októberi újraválasztásra, mivel az infláció éves szinten 115 százalékos, a szegénység az egekbe szökött, a peso értéke pedig a földbe állt. A kormány, amely a devizatartalékok csökkenésével küzd, szigorú valutakontrollt vezetett be, és magasabb importadókkal sújtotta a vállalkozásokat, hogy a dollárállományát feltöltse.
A jelenlegi balközép kormánnyal – amelyet most Massa és az általa vezetett Union por la Patria képvisel –, valamint Bullrich jobboldali ellenzéki koalíciójával, a Juntos por El Cambio-val (Együtt a változásért) szembeni elégedetlenség teret engedett más jelölteknek, köztük a libertariánus Mileinek. A szélsőjobboldali törvényhozó, aki rajong Donald Trump volt amerikai elnökért és Jair Bolsonaro volt brazil államfőért, a Libertad Avanza nevű pártja egyetlen jelöltjeként indult a vasárnapi szavazáson.
„Sikerült felépítenünk ezt a versenyképes alternatívát, amely véget vet majd ennek az élősködő, tolvaj, haszontalan politikai kasztnak” – mondta Milei vasárnap este a támogatóinak.
Milei egyebek mellett kijelentette, hogy meg akarja szüntetni a jegybankot, be akarja tiltani az abortuszt, liberalizálni akarja a fegyverkereskedelmet, és piacot akar nyitni az emberi szervek adásvétele számára.
Milei „azt a kiábrándultságot tükrözi, amely miatt sok választó nem hisz a politikai pártokban” – mondta Juan Negri, a Torcuato di Tella Egyetem politológia-professzora.
Mivel 35,4 millió argentin jogosult szavazni, a vasárnapi előválasztás jó előrejelzésnek számított arra nézve, hogy ki nyerheti meg az általános választásokat, különösen akkor, ha valamelyik jelölt leszakad a mezőnytől. A három jelölt most október 22-én az első fordulóban mérkőzhet meg egymással, majd szükség esetén november 19-én lesz a második forduló.