Világ MTI 2022. november. 30. 09:45

Kordonokat bontottak a Covid-korlátozások ellen tüntetők Kantonban

A rendőrök könnygázt is bevetettek a demonstrálók ellen, sokakat letartóztattak.

Kedd éjjel ismét összecsaptak a tüntetők a biztonsági erőkkel a dél-kínai Kantonban. A közösségi médiába – a többi között a Kínában betiltott Twitterre – feltöltött felvételek tanúsága szerint a tiltakozók lebontották a város több pontján felhúzott barikádokat, megdobálták a rendőröket, akik könnygázt is bevetettek, többeket pedig megbilincselve vittek el.

A 19 milliós városból már két hete is nagyszabású tiltakozásokat jelentettek, amelyek a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások ellen robbantak ki.

Az utóbbi hetekben több demonstrációra zajlott Kína más városaiban, többek között Sanghajban és Pekingben is, sokan pedig már nemcsak az emberek életét megnehezítő és a gazdaságot gyengítő szigorítások enyhítését, hanem Hszi Csin-ping elnök lemondását és az országot több mint 70 éve irányító Kínai Kommunista Párt távozását is követelték.

A párt központi bizottságának kedd esti közleményében „határozott fellépést” ígértek a „szabotázsakciók, a törvénytelenségek és a közrend megzavarása” ellen, a külügyminisztérium pedig arra intette az állampolgárokat, hogy „csak a törvény adta keretek között gyakorolhatják jogaikat”.

Peking Covid-politikáját tesztelik a tiltakozók, akármennyire igyekszik megfélemlíteni őket a rendszer

A pekingi vezetés korábban már „idegen, ellenséges hatalmakat” tett felelőssé a megmozdulásokért.

Kínában továbbra is a zéró Covid-politika van érvényben, miközben a világ nagy részén feloldották a korlátozások többségét. E politika egész városrészek lezárását és karanténok elrendelését is lehetővé teszi a hatóságoknak, valamint azt is, hogy barikádokat emeljenek járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt lakó- és gyárépületek köré.

Jóllehet az esetszámok még mindig alacsonyabbak, mint sok országban, az utóbbi hetekben ismét nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, egyebek között Pekingben és Kantonban is. A nyári időszak óta csökkent az újonnan beoltottak száma is, az oltási kampányt pedig nehezíti, hogy Kínában még mindig nem hagytak jóvá külföldi gyártmányú vakcinákat.

(Nyitóképünk egy korábbi tüntetésen készült)

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.