Paul Krugman: Így vesztette el Kína a Covid-háborút

2 perc

2022.11.29. 13:00

A Nobel-díjas közgazdász szerint egy nagy járvány esetén szigorú közegészségügyi intézkedésekre, korlátozásokra van szükség, de tudni kell, mikor jön el e politika módosításának ideje. Szerinte ezt a Nyugat jól lépte meg, Kína azonban drasztikusabb, egyben figyelmetlenebb módon járt el.

A New York Timesban megjelenő szokásos blogjában Krugman felidézi, hogy amikor kitört a világjárvány, sokan félreverték a vészharangokat, mondván, hogy központosított kínai rendszer hamar legyűri a bajt, és ily módon a világ vezető hatalma lesz. Bizonyítja saját fölényét a nyugati társadalmakkal szemben.

Ehhez képes az ország még mindig hadakozik a fertőzéssel, miközben más államok már többé-kevésbé visszatértek a normális állapotokhoz. Változatlanul kitart a zéró-Covid politika mellett, drámai módon korlátozza a napi életet, illetve a gazdasági tevékenységet, ha valahol megjelenik a kórokozó. Olyan városokat zár le, amelyek a GDP 60 százalékát adják.

Wall Street Journal: A járványlezárások elleni tiltakozások repedések Hszi Csin-ping birodalmán

Joe Bidennek meg kell találnia a módját, hogy kiálljon az elégedetlenkedők mellett, bár nem kérdés, hogy bármilyen külföldi állásfoglalást Kína eleve úgy fog tálalni: amögött az USA van. Ám a kínai társadalom pontosan tudja, hogy a Covid-bajokért nem valamely idegen hatalom a felelős, írja az amerikai lap.