Afrika éhínségtől tart és aknamentesítést kért az ukránoktól, családjukhoz fordult a szakadár területeken elfogott és halálra ítélt két brit férfi. Összefoglalónk.
Nyíltan ellenzi Magyarország az Oroszország elleni szankciókat Jaroslaw Kaczynsky lengyel miniszterelnök-helyettes szerint. Bár Kaczynsky kritikája elsősorban a magyar kormánynak szólt, több más ország vezetésének is odaszúrt: szerinte Franciaország, Németország és néha Hollandia is ezt csinálja, csak „finomabban”.
Öt hét kihagyás után bement reggel a Kossuth rádióba Orbán Viktor miniszterelnök, ahol természetesen a háború is szóba került. Orbán azt mondta, a „békét kell finanszíroznunk, nem a háborút”, majd hozzátette, hogy vannak, akik az elhúzódó háborúban érdekeltek. Közülük külön kiemelte Soros Györgyöt, akit „háborús uszítónak” nevezett.
Miközben az Európai Unió tagállamai az Oroszország elleni szankciókkal – és egymással – vannak elfoglalva, Afrikában egyre erősebben fenyeget az élelmiszerválság. Szenegál elnöke pénteken a kikötők aknamentesítését kérte Ukrajnától, hogy az országból minél hamarabb megindulhasson a gabona Afrika felé. Macky Sall azt mondta, ha a gabona nem indul el, Afrikában súlyos éhínség alakul ki.
Változatlanul heves harcok dúlnak Szeverodonyeckért, Luhanszk katonai kormányzója pedig pénteken azt mondta, tudomása szerint az ukránok állnak jobban, sőt, az „oroszok hullanak, mint a legyek”.
Az ukránok azonban nem győzik hangsúlyozni, hogy fegyverekre van szükségük, hogy tartani tudják állásaikat a folyamatosan előre nyomuló oroszokkal szemben. Vadim Szkibickij, az ukrán katonai hírszerzés helyettes vezetője a Guardiannek egyenesen azt mondta, hogy Ukrajna vesztésre áll a jelenleg zajló tüzérségi háborúban. „Ukrajnában egy saját tüzérségi fegyverre 10-15 orosz tüzérségi rendszer jut. Nyugati partnereink pedig eddig körülbelül a tíz százalékát adták nekünk annak, amijük van" – emelte ki a hírszerzési vezető. Szavai szerint az ukrán hadsereg napi öt-hatezer tüzérségi lövedéket lő ki, és majdnem elhasználta az összes tüzérségi lőszerét. Hozzátette, hogy ma már NATO-szabvány szerinti, 155-ös kaliberű lőszereket használnak az ukrán fegyveres erők.
Mariupolban közben kolerajárványtól tartanak, a városban – mint a legtöbb, az oroszok által megszállt területen – az olyan alapvető közszolgáltatások sem működnek, mint a temetkezés, vagy az egészségügy, sőt, van, ahol ivóvíz sincs. A városból májusban több kolerás esetet is jelentettek.
Családjaik segítségét kérte az a két brit férfi, akiket az orosz erők elleni harci cselekményekért ítéltek halálra a szakadár területeken. A két férfi halálra ítélését az ENSZ is bírálta, azonban Oroszország külügyminiszter megvédte a döntést. Szergej Lavrov szerint a két férfi bűncselekményeket követtek el. A hiba csak az, hogy az úgynevezett Donyecki Népköztársaságban az ítéleteket hozó bíróságot nemzetközileg nem ismerik el, és az ENSZ emberi jogi hivatala is aggodalmának adott hangot, mondván: a hadifoglyok elleni ilyen perek háborús bűncselekménynek minősülnek.
Az oroszok pénteken a dnyiprói repteret bombázták: az ott álló repülőgépeket semmisítették meg precíziós, levegő-föld rakétákkal. A rakéták azonban több célpontot is megszórtak Harkivnál is: találat ért egy hadiüzemet, több tüzérségi lőállást, lőszerraktárakat, a támadásokban pedig több mint 150 ukrán vesztette életét.
Az orosz támadások miatt két donyecki város, Szlovjanszk és Bahmut is evakuálást kért: felszólították a város lakóit, hogy mielőbb távozzanak, és ne várják meg, míg a háború eléri otthonaikat is.
Az ukrán erők Herszonban válaszoltak az orosz csapásokra, ott orosz állásokat támadtak meg, valamint raktárakat bombáztak le öt különböző településnél is.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arról beszélt, hogy Oroszország 400 nemzetközi szerződést sértett meg Ukrajna megtámadásával.
Oroszországnak úgy tűnik, nem kell elbúcsúznia a McDonald’s étteremlánctól: új néven, új tulajdonossal éled újra, igaz, a nevet még nem lehet egyelőre tudni. Az új étterem logója sült krumplit és hamburgert ábrázol.