Finnország és Svédország is a NATO-csatlakozási kérelem benyújtása óta tart valamilyen megtorlástól Oroszország felől.
Finnország új határkerítést tervez építeni Oroszországgal közös határának egyes szakaszain Oroszország ukrajnai hadművelete miatt – közölte pénteken a finn kormány, ami csütörtökön nyújtott be jogszabály-módosító javaslatot határvédelmének bizonyos szakaszokon történő megerősítésére a csaknem 1300 kilométer hosszú - gyéren lakott - közös határ mentén.
A kormány tájékoztatása szerint az új szabályozást a lehető leghamarabb hatályba léptetnék, Helsinki ugyanis attól tart, hogy Moszkva menekülteket alkalmazhat politikai nyomásgyakorlási eszközként
Finnország és Svédország korábban jelezte, hogy csatlakozna a NATO-hoz, mára mindkét ország benyújtotta hivatalos csatlakozási kérelmét is. Mindkét ország emiatt hibrid megtorló intézkedésektől, például kibertámadásoktól és más, nem katonai jellegű destabilizáló akcióktól tartanak.
"A törvényjavaslat a határőrség műveleti képességeinek javítását szolgálja a hibrid fenyegetésekkel szemben" - jelentette ki Anne Ihannus, a finn belügyminisztérium egyik tanácsadója. "Az ukrajnai háború nagyban hozzájárult az ügy sürgető voltához" - tette hozzá. Jelenleg az észak-európai ország határát alacsony palánkkerítés biztosítja, amely lényegében csak arra szolgál, hogy a haszonállatok ne kóboroljanak a határ túloldalára.
"Most masszív kerítést tervezünk, amely igazi akadályként fog szolgálni" - ismertette Sanna Palo, a finn határőrség jogi ügyeinek igazgatója. "Minden valószínűség szerint a kerítés nem fogja lefedni a keleti határ teljes hosszát, csak a legfontosabbnak minősített térségeket" - fűzte hozzá.
A kormányzati javaslat szerint egy esetleges menekülthullám megindulása esetén a menedékkérőket bizonyos határszakaszokra összpontosítanák. Ezeket a pontokat a belügyminisztérium szerint majd későbbi időpontban határoznák meg.
Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról közvetítésünkben számolunk be:
Szenegál elnöke súlyos éhínségtől tart, a luhanszki kormányzó szerint az „oroszok hullanak, mint a legyek" - itt van minden a háború pénteki történéseiről
Kulcsfontosságú az ukrajnai kikötők aknamentesítése, különben Afrikában nagyon nagy baj lesz - hangoztatta a szenegáli elnök, aki egyúttal azt kérte: Ukrajna oldja meg, hogy a gabonaszállítmányok elinduljanak az országból. Élőben követjük a háború eseményeit.
(Címlapképünk illusztráció, Ukrajnában készült.)