A lengyel kormányfő azt mondta, hogy az oroszok olyan bűntett elkövetésére is képesek, amelyet korábban nehezen tudtunk elképzelni.
Most a lengyel ügyészségnek kellene lépéseket tennie, miután az illetékes minisztériumi vizsgálóbizottság bemutatta a 2010. április 10-én történt szmolenszki légi katasztrófáról szóló zárójelentését – jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.
A miniszterelnöknél egy vidéki sajtótájékoztatón érdeklődtek újságírók a hétfőn bemutatott jelentésről. A minisztériumi vizsgálóbizottság elnöke, Antoni Macierewicz szerint az összegyűjtött anyag kétségbevonhatatlanul bizonyítja: a katasztrófát az „orosz fél jogtalan beavatkozása” okozta, ennek eredményeként az elnök gépe a levegőben robbant fel.
Morawiecki elmondta: a jelentés részletesen megmutatta, milyen módon zajlott le a katasztrófa a szmolenszki repülőtér felett.
„A történelem, nem is olyan régi, valamint a jelenkor, az ukrajnai brutális gyilkosságok is mutatják, mire képesek az oroszok” – tette hozzá a miniszterelnök. Az oroszok „olyan bűntett elkövetésére is képesek, amelyet korábban nehezen tudtunk elképzelni”, a vizsgálóbizottság viszont „elegendő mennyiségű bizonyítékot gyűjtött össze ahhoz, hogy lássuk: ez, sajnos, igaz” – fogalmazott.
Elmondta: arra számít, hogy az ügyészség rendszerezi majd a bizottsági vizsgálat eredményeit, valamint a maga részéről is „átfogó verziót” fogalmaz meg, és az „ennek megfelelő vádemelésekig is eljut”. Hozzátette: Lengyelország a nemzetközi törvényszékeknél is igazságszolgáltatást kérhet ez ügyben.
Macierewicz hétfőn elmondta: a jelentés alapot képezhet a nemzetközi színtéren teendő lépésekhez, ezen belül az Emberi Jogok Európai Bíróságához benyújtandó panaszhoz.
Radoslaw Fogiel, a kormányzó Jog és Igazságosság szóvivője kedden a lengyel közszolgálati rádiónak elmondta: a bizottsági jelentés feladata a légi katasztrófa leírása volt, nem ad viszont választ arra a kérdésre, ki áll konkrétan a történtek mögött. „Ez olyan kihívás, amely még mindig előttünk áll” – ismerte be Fogiel.
A szmolenszki légi katasztrófa ügyében folytatott lengyel ügyészségi vizsgálat még nem zárult le.
A Macierewicz vezette, 2016-ban létrehozott vizsgálóbizottság 2018-as időközi műszaki jelentése, majd a hétfőn ismertetett zárójelentése is semmissé nyilvánította a 2010-2011-ben működő, Jerzy Miller akkori lengyel belügyminiszter vezette testület jelentését, amely korábban hivatalos lengyel álláspontnak számított, és amely a lengyel pilótákat is felelőssé tette a katasztrófáért.
A 2018-as jelentés szerint is a katasztrófát „egy sor tudatos lépés” okozta, köztük felsorolták a gép oroszországi javítását, a módot, ahogyan a lengyel küldöttség útját megszervezték, a gép „tudatosan téves irányítását” az orosz légi irányítók részéről, majd a gép meghibásodásait és felrobbanását.
A hétfői jelentés szerint a robbanószerek jelenlétét egy brit laboratóriumban végzett vizsgálat erősítette meg, a robbanóanyag pedig „a gép személyzete számára elérhetetlen helyen” volt elhelyezve. A robbanás folyamatát az amerikai Nemzeti Légiforgalmi Kutatóközpontban (NIAR) összeállított virtuális modellen mutatták be.
Felébredt a mítosz: Merényletről ír a szmolenszki légikatasztrófa új vizsgálata
Robbanás okozta 12 évvel ezelőtt Lech Kaczynski köztársasági elnök és kísérete halálát, a bombát talán a TU-154-es gép orosz gyártója helyezte el egy korábbi karbantartás idején - jelentette be Varsóban a légikatasztrófát vizsgáló bizottság vezetője. Bírálói szerint a sokszori halasztás után ismertetett 338 oldalas jelentés továbbra sem szolgál valódi bizonyítékokkal, viszont a belpolitikai harcban jól felhasználható.
Varsó többször is felszólította Moszkvát a repülőgép roncsainak visszaszolgáltatására, Oroszország azonban ezt mindeddig nem tette meg, az ügyben máig le nem zárt orosz ügyészségi eljárásra hivatkozva.
Lech Kaczynski lengyel köztársasági elnök 2010-ben a szovjet fogságba került lengyel katonatisztek meggyilkolásának 70. évfordulójáról akart megemlékezni népes küldöttség élén, amikor a gépe lezuhant a szmolenszki repülőtérnél. Senki nem maradt életben.
Az elhunyt elnök ikertestvére, a 2015 óta kormányzó Jog és Igazságosság elnöke, akit 2010-ben az ilyenkor fontos részvétfaktor ellenére nem választottak államfővé, amikor a testvére helyett elindult, hamar elkezdte hangoztatni, hogy merénylet történt.
A tragédia 12 éve megosztja a lengyel társadalmat. Kaczynski és Macierewicz politikai ellenfelei – köztük azoknak az egykori áldozatoknak a családtagjai is, akik nem a mostani kormánytáborhoz tartoztak – a mostani jelentésnek egy szavát se hiszik el, már csak azért sem, mert Macierewicz maga is többször megváltoztatta a véleményét. Donald Tusk természetesen minden vádat felháborodva visszautasít.