A várost az 1986-os katasztrófa után építették a Csernobilból evakuált személyzetnek.
Elfoglalta Szlavutics városát az orosz haderő – jelentette be Telegramon Olekszandr Pavljuk ukrán regionális kormányzó a BBC beszámolója szerint. Pavljuk bejegyzésében azt írta, hogy az oroszok elfoglalták a városi kórházat, valamint elrabolták a polgármestert.
Szlavuticsban a csernobili atomerőműben dolgozók laktak, a várost is azért építették az 1986-os katasztrófa után, hogy legyen hová evakuálni az atomerőmű közelében lévő város, Pripjaty lakosságát.
Frissítés: az ukrán Zaborona Media szerint Szlavuticsban sem fogadták örömmel az orosz csapatokat a helyiek: annak ellenére is tüntettek ellenük, hogy az orosz csapatok közéjük lőttek.
Ukrainians resist #Russia occupiers in Slavutych despite they fire at them. pic.twitter.com/ksCKL3rDC4
— zaborona_media (@zaborona_media) March 26, 2022
Az ENSZ nukleáris felügyelő testülete pénteken jelezte, hogy a városban dúló harcok akadályozzák az atomerőmű dolgozóinak utazását az erőmű, illetve Szlavutics között. Ahogy arról lapunk is beszámolt, a csernobili személyzetről pénteken az a hír érkezett, hogy négy napja nem váltották le őket a közelgő harcok miatt. Az orosz hadsereg még a háború legelején bevette a már nem üzemelő, azonban radioaktív hulladékot tároló Csernobilt, illetve Európa legnagyobb atomerőművét Zaporizzsjában.
Mit akarhatnak az oroszok az ukrán atomerőművekben?
Még nincs baj a reaktorokkal, és remélhetjük, hogy nem is lesz.
Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról folyamatosan frissülő cikkünkben számolunk be:
(Címlapképünkön Csernobil látható.)Kelet-Ukrajnára összpontosít Oroszország, már 136 gyerek halhatott meg - percről percre a háborúról
Az orosz hadsereg főparancsnoka szerint Oroszország mostantól a kelet-ukrajnai Donbász régió „teljes felszabadítására" összpontosítja fő háborús erőfeszítéseit. Az ukránok nem hisznek nekik. Kövesse velünk a háború fejleményeit.