Szerintük a Facebook nem tett eleget azért, hogy megakadályozza a róluk terjedő álhírek szétfutását a saját rendszerein belül.
Több tucat az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában élő rohingya menekült fogott össze és perelte be a Facebookot, azzal vádolva a közösségimédia-óriást, hogy lehetővé tette az ellenük irányuló gyűlöletbeszéd villámgyors terjedését hazájukban, Mianmarban – írja a BBC. A menekültek 150 milliárd dollárt (113 milliárd fontot) követelnek kártérítésként azért cserébe, mert a Facebook hagyta, hogy felületein erőszakra hívják fel az embereket a rohingya kisebbség ellen.
2017-ben nagyjából tízezer rohingya vesztette életét a buddhista többségű Mianmarban, amikor a hadsereg rátámadt a falvaikra. A Facebook egyelőre nem reagált a céget érő vádakra, annak ellenére sem, hogy azok igen részletesek. A túlélők egy része azt állítja, hogy a cégóriás hagyta, hogy éveken keresztül gyűlöletkeltő, veszélyes és téves információk terjedjenek a felületeiken.
A BBC újságírói látták az egyik dokumentumot is, amit a menekültek ügyvédei a Facebooknak küldtek. A dokumentum szerint a cég nem fektet elég pénzt a moderátor és tényellenőrző munkatársakra, akik hiteles információk birtokában szűrni tudnák a tartalmakat. Az iratok között példaként idéznek egy olyan 2013-as bejegyzést is, ami a Reuters kutatása során került elő. Ebben az áll, hogy „úgy kell harcolnunk ellenük, ahogy Hitler tette azt a zsidókkal”.
A rohingyákról itt írtunk bővebben:
Két év, 10 ezer halott, de felelősségre vonás nincs a rohingya népirtás ügyében
740 ezer menekült él Mianmar és Banglades határán két éve, a népirtásnak is minősíthető mianmari katonai büntetőakciónak 10 ezer áldozata volt. A felelős katonai vezetőket senki nem vonta felelősségre, a rohingya kisebbség nem térhet vissza az apartheid rezsimbe.