Vuhanban vizsgálták az Egészségügyi Világszervezet munkatársai a Covid–19 eredetét, szerintük egyértelműen állatról terjedt emberre a kór.
A létező legvalószínűbb forgatókönyvnek nevezte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Vuhanban vizsgálódó kutatócsoportja a városban tartott sajtótájékoztatóján, hogy a koronavírus állatról terjedt emberre és nem egy laborban fejlesztették ki biofegyverként – írta meg a The Wall Street Journal.
A WHO szakértői csapata január 14-én érkezett a Kínában található Vuhan városába, ahonnét a kutatók szerint 2019 végén elindult az azóta világjárvánnyá fejlődő Covid–19 koronavírus-fertőzés. A kutatók hónapokon át tartó egyeztetés után jutottak be Kínába, ahol arra keresték a választ, hogy hogyan terjedhetett át az emberre a kór. A csoportban dolgozó tíz szakértő kutatóintézetek és kórházak dolgozóival készített interjúkat, valamint megvizsgálták azt a piacot is, ahol először feltűnt a koronavírus.
A vírus eredetével kapcsolatban az elmúlt egy évben több teória is napvilágot látott. Az egyik legnépszerűbb pletyka szerint a kór a fagyasztott élelmiszereken keresztül juthatott át az emberre. Ezt a történetet a kínai állami média is sulykolta, azt a látszatot keltve, hogy az Indiából érkező importélelmiszer volt elsőként fertőzött. (A kínai-indiai konfliktus hátteréről ide kattintva olvashat bővebben.)
„Drámaian megváltozott volna az átterjedésről alkotott eddigi képünk? Nem gondolom” – mondta a sajtótájékoztatón Peter Ben Embarek dán élelmiszer-biztonsági szakértő – „Jobban értjük az átterjedést? Hozzá tudtunk adni új részleteket az eddigi képhez? Abszolút!”
(Kiemelt képünk illusztráció!)