A monarchia reformját, új alkotmány és a kormány lemondását követelik a tüntetők Thaiföld több városában.
Thaiföldön a koronavírus-járvány miatt március 24. óta szükségállapot van érvényben, amelyet azóta többször meghosszabbítottak. Ennek ellenére a délkelet-ázsiai országban idén korábban is tüntetések zajlottak, szeptemberben több tízezren vonultak utcára.
Az országban annak ellenére tüntettek vasárnap több ezren, hogy a helyi rendőrség Bangkokban lezárta a magasvasút több állomását, hogy megakadályozza a demonstrációkat: a héten hatályba lépett új rendelkezés értelmében ugyanis tilos ötnél több embernek gyülekeznie.
Ez már az ötödik nap, hogy nagyszabású tüntetések zajlanak az ázsiai országban, a hatóságok eddig több mint 70 tüntetőt vettek őrizetbe, köztük a tiltakozások vezetőit, Anon Nampát és Parit Csivarakot is.
Mary Lawlor, az ENSZ emberi jogi jelentéstevője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a thai hatóságok olyanokat tartóztatnak le, akik csupán a véleményszabadságukkal és a békés gyülekezéshez való jogukkal élnek.
A rendőrség korábban vízágyúkat és könnygázt is bevetett a demonstráció feloszlatására, a tiltakozók vasárnap az újságíróknak azt mondták: nem mennek haza.
A demonstrálók többekközt a 2014-es katonai puccsal hatalomra került Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnök lemondását követelik, aki azonban pénteki sajtótájékoztatóján ismét leszögezte, nem hagyja el posztját.