Világ hvg.hu 2020. június. 14. 20:17

Floyd

2019-ben csak 27 olyan nap volt, amikor nem halt meg egy civil sem rendőri intézkedés közben, többségében afroamerikaiak vesztették életüket.

George Floyd halála
Friss cikkek a témában

Május 27-e óta zajlanak a tüntetések Amerika-szerte George Floyd meggyilkolása miatt. A tiltakozók nem mindig békés eszközökkel jelzik kiállásukat, de még ezt is felülírja a rendőri brutalitás.

Május 30-án Detroitban valaki egy autóból a tiltakozók közé lőtt, miközben rendőrtisztek próbáltak megfékezni többtucatnyi tüntetőt. A rendőrség szerint tiszteknek nem volt közük az incidenshez. Meghalt 19 éves fiatal, később egy detroiti rendőrparancsnok is kórházba került, mert megdobták kővel. Louisville-ben a rendőrök megpróbáltak feloszlatni egy parkolóban összegyűlt csoportot, ám valaki az egyenruhásokra lőtt, a rendőrök és a Nemzeti Gárba jelen lévő tagjai viszonozták a tüzet, és egy embert agyonlőttek. Pár napja John Cusackre is rendőrök támadtak, de a színésznek nem lett baja.

Múlt héten egy 75 éves férfit lökték földre a rendőrök a New York államban található Buffalo városában. Az erről készült felvétel megjelenését követően két rendőrt felfüggesztettek.

Május 4-én letartóztattak egy sofőrt, aki 27 perccel túllépte a kijárási tilalom kezdetét, ami alól egyébként mentesült volna, mint kulcsfontosságú áruszállító. A rendőri túlkapások mellett ráadásul már a civilek is erőszakosan lépnek fel, Seattle-ben a demonstrálók közé hajtott egy férfi autójával, később pedig egy tüntetőre tüzet is nyitott, Virginiában pedig a Ku Klux Klan helyi vezetője kormányozta a tiltakozók közé az autóját.

A tüntetésről tudosítókat is érik támadások. Linda Tirado riporter fél szemére megvakult egy gumilövedék miatt, Pittsburghben Ian Smith-t, a KDKA TV fotóriportert bántalmazták  és a Sunrise tudosítójával és operatőrével is erőszakosan bántak a rendőrök.

CNN riporterével nem bántak erőszakosan, viszont élő adásban letartóztatták, az NBC munkatársát viszont paprikatölténnyel lőtték meg.

 Ráadásul június elsején került elő egy videó, ami azt bizonyítja, hogy már hetekkel George Floyd halálat előtt volt egy térdeléses rendőri akció, Floridában tepertek le egy férfit.

Ez az eset is bizonyíthatja azt a sokat és régóta hangoztatott tényt, hogy az amerikai rendőrök aránytalanul erőszakosan lépnek fel kisebbségi polgárokkal szemben.

Egy amerikai rendőri erőszakot szemléltető térkép szerint csak 2013 éw 2019 között 1099 embert öltek meg a rendőrök, azaz naponta körülbelül három ember vesztette életét.

Hasonló átlag jön ki a 2013. január és 2019. december közötti időszak számaiból. Az Independent arról ír, hogy ebben a közel hét évben 7666 ember halt meg rendőri erőszak miatt.

Az áldozatok többsége afroamerikai vagy spanyolajkú volt, az esetek jó része pedig nem volt köthető semmilyen bűncselekményhez.

A Mapping Police Violence oldal statisztikái szerint 2,5-szer több afroamerikai áldozata van a rendőri brutalitásnak, mint fehér amerikai, a mutatók St. Louisban a legrosszabbak. Az oldal és az FBI adatai szerint Renoban a leggyakoribbak a rendőri túlkapások, 100 ezer emberből 12 gyilkoltak meg ebben az időszakban. Az amerikai átlagot (100 ezer ember/5 áldozat) nyolc városban haladják meg, ezek Reno, Oklahoma City, Santa Ana, Anaheim, St. Louis, Scottsdale, Hialeah és Madison. Bureau of Justice Statistics szerint bár továbbra is magas az inzultált feketék aránya, 2008 óta folyamatosan csökken a számuk.

Az amerikai börtönök összetétele is faji aránytalanságokat mutat, ami megmutatkozik a munkanélküliségi rátákon is, hisz jóval nehezebben kapnak munkát azok, aki szerepelnek a bűnügyi nyilvántartásban. Bureau of Justice Statistics adatai alapján az elmúlt 50 évben kétszer annyi fekete vált munkanélkülivé, mint fehér. Az aránytalanságokat csak felnagyította a koronavírus-járvány. Az amerikai munkanélküliség történelmi méreteket öltött az utóbbi három hónapban, a járvány kezdete óta 41 millió amerikai veszítette el a munkáját. Összehasonlításképpen a 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején 8,7 millió álláshely szűnt meg az USA-ban.

Szintén jobban sújtja a fekete amerikaiakat a Covid-19 betegség, az egyes államokból származó adatok ráadásul még nagyobb lokális aránytalanságokat mutatnak: a Kansasban élő feketék hétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg koronavírusból, mint a fehérek. Mindössze hat államban - Arizona, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Rhode Island és Washington - a feketék lakosainak halálozási aránya nagyjából arányos volt a népesség méretével.

A fekete Amerikának tehát a folyamatosan jelen lévő diszkrimináció, munkanélküliség és az országban még mindig terjedő koronavírus mellett a fokozódó rendőri erőszakkal is meg kell küzdenie. A tüntetéshullám nem látszik csillapodni, megjósolhatatlan, hogy hova fajulnak el az események, ha Donald Trump elnök - az amerikai védelmi miniszter határozott tiltakozása ellenére - beveti a katonaságot is.

Hirdetés