Világ hvg.hu 2019. november. 17. 11:23

Hongkong végleg elsüllyedhet az erőszakban

Újabb heves összecsapások törtek ki Hongkongban a tüntetők és a rendőrség között, a fő csatatér a Hong Kong Egyetem egyetemvárosa, a kormányellenes csoportok egyik főhadiszállása. A terjedő erőszak miatt a külföldiek tömegesen menekülnek el a városállamból, a brit egyetemek is egymás után szólítják fel a hazatérésre a Hongkongban cserediákként tanuló egyetemistáikat.

A rendőrök könnygázzal próbálták meg eltávolítani az egyetem területéről a tüntetőket, akik elbarikádozták a bejáratokat, és megbénították a forgalmat a kikötőt és a város többi részét összekötő alagútban is. A csata már szombat óta tart, a demokratikus jogok mellett tüntető ellenzékiek Molotov-koktélokkal dobálják a rendőröket. A tüntetők nyilakkal is lövöldöznek, az öt hónapja tartó tüntetéssorozat kezdete óta most fordult elő, hogy egy rendőrt el is talált egy nyílvessző: az egyenruhás a lábán sérült meg.

A helyzetet súlyosbítja, hogy közben az ellentüntetők is megjelentek, akik szintén összecsaptak az egyetemet megszállókkal, a két csoport kövekkel dobálja egymást. A kormányellenes csoportok a hét folyamán több egyetemet is megszálltak, helyi források szerint viszont már csak a Hongkong Egyetem van a kezükön. A DW hírportál szerint a rendőrség valószínűleg ostromra készül, a hatóságok felszólították a diákokat, a tanárokat, valamint az alkalmazottakat, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el a területet.

A tüntetések miatt gyakorlatilag az egész város megbénulóban van: az iskolák bezártak, az utak egy részén szünetel a forgalom, és már a vonatok egy részét is leállították. A gazdaság is megszenvedi a zűrzavart: recesszióba süllyedt a városállam, a harmadik negyedévben 3,2 százalékos volt a visszaesés.    

A tüntetések amiatt kezdődtek, hogy a Nagy-Britanniától Kínához visszakerült városállamban egy olyan kiadatási törvényt akartak elfogadni, amely lehetővé tette volna, hogy Hongkong Kínának is kiadja az ott bűncselekmények elkövetésével vádolt személyeket. Hongkongban attól tartottak, ez azokra is vonatkozna, akiket Peking politika okok miatt üldöz.

Bár a tiltakozás hatására a tervezetet visszavonták, a demonstrációk nem értek véget, s a kormányellenes csoportok a Kína-párti vezetés távozását akarják elérni. Ugyancsak követelik, hogy szabadon, kínai befolyás nélkül választhassák meg vezetőiket.  Közben a tüntetők egy része radikalizálódott és emiatt törésvonalak alakultak ki a békés és agresszív tüntetők között is.

MTI / EPA / Fazry Ismail

Bár néhány héttel ezelőtt úgy tűnt, hogy küszöbön van a kínai hadsereg beavatkozása, az utóbbi napokban nincsenek arra utaló jelek, hogy Peking erőszakkal akarná berekeszteni a tüntetéseket.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.