A Fehér Ház szerint idő kell a szíriai tűzszünet életbe léptetéséhez.
Az Északkelet-Szíriában meghirdetett tűzszünet ellenére legalább tizennégyen meghaltak pénteken a török hadsereg és szíriai arab szövetségeseinek támadásaiban, közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).
A szíriai polgárháború fejleményeit nyomon követő szervezet szerint a Bab al-Heir települését és a környező falvakat ért légicsapásokban és aknagránátos támadásokban haltak meg a polgári lakosok.
Mike Pence amerikai alelnök csütörtökön Recep Tayyip Erdogan török államfővel folytatott tárgyalásai után jelentette be Ankarában, hogy Törökország 120 órára felfüggeszti a Béke Forrása nevű észak-szíriai offenzíváját annak érdekében, hogy a szíriai kurd fegyveresek visszavonuljanak a török haderő által kialakítandó úgynevezett "biztonsági övezetből".
A kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) ernyőszervezet még aznap bejelentette, hogy a tűzszünet csak a Rász el-Ain és Tell-Abjad települések között húzódó 120 kilométeres határszakaszra vonatkozik, amelyre az október 9-én megindított török offenzíva összpontosított.
Recep Tayyip Erdogan török államfő ugyanakkor arról beszélt, hogy a szíriai területen 32 kilométer mélyen létrehozandó biztonsági övezet 444 kilométer hosszan tart majd egészen az iraki határig. A török elnök emellett álhírnek nevezte a folytatódó összecsapásokról szóló értesüléseket. A török védelmi minisztérium is azt hangsúlyozta, hogy nem folynak harcok.
Ezzel szemben Stephanie Grisham, a Fehér Ház szóvivője a Fox televíziónak adott interjújában azt mondta, hogy a szíriai tűzszünet életbe léptetéséhez idő kell.
Igaz, a tűzszünet megkötéséről folytatott tárgyalásokat sikeresnek nevezte, a közel-keleti országban ennek ellenére folyó hadműveletekről feltett kérdésekre elhárította a választ.
A folytatódó harcokról Erdogan pénteken újságíróknak azt állította: "nincs szó összecsapásokról" Északkelet-Szíriában.
Ne higgyünk az álhíreknek" - fogalmazott az elnök a török védelmi minisztériumtól kapott információkra hivatkozva.
Bár Mike Pence csütörtökön azt mondta, hogy az YPG kivonulását követően Törökország teljesen leállítja szíriai katonai beavatkozását, Erdogan pénteken azt közölte, hogy a megállapodás értelmében a már a térségben tartózkodó török biztonsági erők nem hagyják el a területet.