A hétvégén az eddigieknél is erőszakosabb jelenetek zajlottak, de hétfőn sem álltak le a tiltakozások.
Hongkongi egyetemi hallgatók és iskolások százai bojkottálták a tanítást hétfőn, a tanév első napján, csatlakozva a hónapok óta tartó ellenzéki tüntetésekhez – közölte a helyi média.
A bojkottot azt követően hirdették meg, hogy a hét végén minden korábbinál erőszakosabb tiltakozások voltak a különleges státuszú kínai városban. A tiltakozók barikádokat emeltek és gyújtottak fel, gyújtópalackokkal dobálták a rendőröket, akik vízágyúkkal, könnygázzal és gumibotos ütlegelésekkel válaszoltak.
A tüntetők volt, hogy kínai zászlót is égettek:
#HongKong protesters take down and burn Chinese flag pic.twitter.com/Fr46KSenmo
— RT (@RT_com) September 2, 2019
A rendőrség hétfőn ellenőrzése alá vonta a metrót, ahol a legerőszakosabbak voltak az előző napi tiltakozások, az ott készült felvételek szerint a rohamrendőrök a leállított metrószerelvényeken gumibotozták a tüntetőket.
Hétfőn diákok százai gyűltek össze tiltakozni a város legnagyobb oktatási intézményénél, a hongkongi Kínai Egyetemnél, és sokan azok közül, akik nem csatlakoztak az bojkotthoz, fekete karszalaggal jelentek meg az órákon, hogy kifejezzék szolidaritásukat a távolmaradó hallgatókkal. Az internetes közösségi fórumokra feltett fényképeken azt lehetett látni, hogy a középiskolák előtt is tömött sorokban állnak a tiltakozó diákok, és kórházakban is tiltakoznak a dolgozók. Sok általános iskola amúgy is zárva maradt tájfunveszély miatt.
Apart from at the Chinese University of Hong Kong, rallies and "alternative" school year opening ceremonies are also taking place at #HongKong's Open University and City University on Monday.
— Hong Kong Free Press (@HongKongFP) September 2, 2019
In full: https://t.co/kmLJLFCnSX. #hongkongprotests #antiELAB pic.twitter.com/xEzTbq0znx
A diákok öt követelést fogalmaztak meg, a többi között szorgalmazzák a kiadatási törvény végleges visszavonását, az összes tüntető szabadon engedését, és azt is, hogy független testület vizsgálja ki a rendőri túlkapásokat.
Matthew Cheung, a hongkongi kormányzat vezető titkára újságíróknak azt mondta, hogy az iskola nem lehet helye a tiltakozásoknak.
A tüntetők általános sztrájkra szólították fel a lakosságot, de az emberek jó része láthatóan visszatért a megszokott hétköznapi élethez, a boltok nyitva voltak, a vonatok közlekedtek, tisztviselők igyekeztek a munkahelyükre.
A különleges közigazgatási státuszt élvező Hongkongban több mint három hónapja tüntetnek, eredetileg az azóta már felfüggesztett, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet miatt. A több alkalommal milliós tömeget vonzó megmozdulások fokozatosan egyre inkább a Peking által támogatott hongkongi kormányzat ellen fordultak. A demonstrálók a törvénytervezet végleges visszavonásán kívül immár Carrie Lam hongkongi kormányzó lemondását követelik, valamint egy független bizottság létrehozását, amelynek a rendőrök tüntetőkkel szembeni akcióinak kivizsgálása lenne a feladata.
A mintegy 7 millió lakosú város 1997-ben tért vissza kínai fennhatóság alá a brit gyarmati irányítás alól.