Világ HVG 2018. augusztus. 09. 13:42

Nagy árat fizethet Európa a szír menekültek hazaküldéséért

Azt mondják, visszatérhetnek a menekültek, de ez inkább csak nyomásgyakorlásnak tűnik - elemzi a helyzetet a friss HVG.

A felkelést elindító Deraa tartomány elfoglalásával az Asszad-rezsim lényegében megnyerte a hét éve tartó polgárháborút, Szíria és Oroszország cinikus módon már arról beszél, hogy eljött az idő a menekültek visszatérésére. Ezzel nyilván az a céljuk, hogy bizonygassák: Asszad megnyerte a polgárháborút, és biztonság van. Moszkva a közeli jövőben 1,7 millió szírt telepítene vissza, köztük 200 ezret Európából. A szír állami tévé propagandagyanús híre szerint Libanon július végén már vissza is küldött 1200 menekültet. Közben Damaszkusz és Moszkva elkezdett nyomást gyakorolni Európára és az USA-ra, hogy vegyenek részt a szíriai újjáépítésben, ami az ENSZ becslése szerint 250 milliárd dollárba kerülne.

Mintha Asszad és Vlagyimir Putyin orosz elnök az újjáépítésben való részvétellel fizettetné meg azt, hogy az EU megszabadulhat szíriai menekültjeitől. Csakhogy Brüsszel és Washington is inkább a politikai rendezéshez kötné a segélyeket, aminek része lenne az ENSZ felügyeletével tartandó választás, erre azonban jelenleg csekély az esély. Ugyanakkor az Asszad-rezsim sem vár minden menekültet tárt karokkal. A többségük ugyanis szunnita, akik az alavita uralom elleni lázadás gerincét adták. Maga Asszad mondta ki, hogy a polgárháború révén Szíria „egészségesebb és homogénebb társadalmat nyert”, ami gyakorlatilag az etnikai tisztogatás burkolt beismerése.

Az USA közben azt fontolgatja, hogy teljesen kivonul Szíriából. További részletek a HVG eheti számában.

 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.