Világ hvg.hu 2017. január. 03. 18:35

Hamis műkincseket verhettek szét az Iszlám Állam terroristái

Egy helyi szakértő szerint már akkor hamisak lehettek a műkincsek a palmirai múzeumokban, amikor az Iszlám Állam terroristái nekiestek kalapácsokkal és ütvefúrókkal. Számos templom és ókori épület megsemmisítésén azonban ez sem változtat.

Már azelőtt hamisak volt a kiállított műkincsek nagy része a szíriai Palmírában, hogy az Iszlám Állam terroristái szétverték, illetve eladták őket - állította egy helyi szakértő a Bild tudósítójának. Amikor december 11-én a radikális terrorszervezet, a sivatagi várost visszafoglalta, ismét felerősödtek a Szíria kulturális örökségéért aggódó hangok. Már korábban is számtalan videófelvétel került napvilágra, amely a több évezredes kulturális örökség megsemmisítéséről tanúskodik.

A CNN korábbi riportja a palmirai műemlékek megsemmisítéséről

A cikk szerint majdnem egyidőben Palmyra visszafoglalásával foglaltak le Genfben UNESCO-védelem alatt álló műkincseket. Ezek állítólag Kataron keresztül jutottak Európába a svájci hatóságok szerint.

A Bild törökországi tudósítójának nemrégiben egy informátor azt nyilatkozta, hogy ez csak egy része a valóságnak. Amikor az iszlamisták 2014 elején Rakkában átvették a hatalmat, őt magát tanult emberként is a múzeumba hívatták. Azt kérték tőle, hogy a kiállított műkincseket ellenőrizze. „Egyenként megnéztem és megvizsgáltam őket, és kiderült, hogy kivétel nélkül mind hamisítvány“ – meséli Törökországban, ahová végül 2015-ben sikerült elmenekülnie.

A múzeumban kiállított régészeti értékeket szerinte idejekorán másolatokra cserélték. Szerinte az eredetik szétszórattattak a világban. „Részben jól őrzött raktárcsarnokokban, de részben az Öböl-államokba, Amerikába és Nagy-Britanniába értékesítették őket.“ Kapcsolatból nincs hiány ezekbe az államokra, hiszen Basar al-Asszad apósa például a mai napig brit állampolgárként él Londonban.

A cikk szerint szembeötlő, hogy a gyűjtemények szinte kizárólag nagyobb műtárgyak szétdarabolásából és kifosztott síremlékekből kerülnek a feketepiacra. A vitrinek tartalmát ezek szerint tehát már nem lehetett pénzzé tenni.

Az, hogy a szír kormány és az Iszlám Állam között már régóta feltételezett kereskedelem csak az eddig emlegetett kőolajra, fegyverre és ellátmányra korlátozódik, vagy pedig a műkincs-kereskedelmet is érinti, egyelőre nem tiszta.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.