A magyar miniszterelnök az EU-ban is kiáll a lengyel demokráciamodell mellett.
Az Európai Bizottság (EB) a jelek szerint elhatározta, hogy a legsúlyosabb szankciókkal, ha kell, akár a 7-es cikkely alkalmazásával sújtja Lengyelországot, ha a konzervatív varsói kormány nem vonja vissza számos, a joguralmat kikezdő lépését. Ez lenne az első alkalom, hogy az EB ilyen eszközökhöz nyúl.
Az EU Observer információi szerint a biztosok kollégiuma már szerdán megtárgyalja azokat a lengyel törvénymódosításokat, amelyek a Bizottság szerint megbénították az igazságszolgáltatás rendszerét. Az uniós szerződés 7-es cikkelyét Manuel Barroso volt bizottsági elnök "nukleáris opciónak" nevezte, mondván, már a szankciók belengetése elriasztja a nemzeti kormányokat attól, hogy szembemenjenek az unió értékrendjével.
A lengyel politikai válság különösen az elmúlt napokban éleződött ki, miután a sajtószabadság megnyirbálása éles ellenzéki tiltakozásokat váltott ki. Ehhez jött még, hogy Kaczynskiék még a gyülekezési törvényt is megszigorították, az ellenzék szerint legalábbis "antidemokratikus korlátozásokat" vezet be a tüntetések, utcai rendezvények megtartásánál.
Legutóbb az EP a zöld frakciója sürgette, hogy Lengyelországgal szemben a demokratikus alapértékek megsértése miatt indítsák meg az alapokmány 7. cikkelye szerinti eljárást, amely elvezethetne az ország uniós szavazati jogának megvonásához. Orbán Viktor azonban többször is leszögezte, hogy Magyarország nem szavazna meg egy ilyen lépést (korábban ezt a szankciót az "illiberális államot" építő Magyarországgal szemben is mérlegelték).
Nem kizárt, hogy a lengyel helyzet miatti feszültség indította Jaroslaw Kaczynskit, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnökét arra, hogy javaslatot tegyen az ellenzék jogköreinek megerősítésére. Ugyanakkor a belpolitikai konfliktus rendezésének előfeltételeként nevezte meg az ellenzék parlamenti bojkottjának beszüntetését.