Magyarország szavazati jogának felfüggesztése az egyetlen megoldás Orbán megfékezésére a volt litván külügyminiszter szerint
Gabrielius Landsbergis úgy véli, ha az EU nem cselekszik, az orbáni politika úgy fog terjedni, mint a rák.
Gabrielius Landsbergis úgy véli, ha az EU nem cselekszik, az orbáni politika úgy fog terjedni, mint a rák.
Magyarországnak az Európai Unió Bírósága előtt kell felelnie a szexuális kisebbségeket diszkrimináló, vitatott jogszabályért. Az ítéletnek messzemenő következményei lehetnek.
Időről időre, egyre sűrűbben derül ki, hogy a tagállamoknak elegük van a magyar kormány uniós döntéseket megbénító politikájából. A magyar szavazati jog felfüggesztése már nyílt beszédtéma EU-s berkekben, bár eddig úgy tűnik, hogy az átléphető vörös vonalak sosem fogynak el a nemzetközi diplomáciában.
Több európai állam is mind inkább ki van akadva, amiért a Fidesz akadályozza Ukrajna támogatását, illetve a Moszkva elleni szankciókat. Hadja Lahbib az EU soros elnökét adó országot képviseli, ezért is rendkívüli felvetése a 7-es cikkely szerinti, jó ideje megrekedt eljárás folytatásáról.
Lengyelország ellen 2017 óta folyik az Európai Unióban 7-es cikkely szerinti jogállamisági eljárás. A nemrég megválasztott lengyel kormány elkötelezett a jogállamisági problémák és az eljárás megszüntetése iránt. Azonban egyelőre az, hogy hogyan is zajlik majd ez a folyamat még bizonytalan, mivel az EU még soha nem szüntetett meg, vagy fejezett be 7-es cikkely szerinti eljárást.
Több sebből vérzik a Politico érvelése, amelyben azt a benyomást kelti, hogy közvetlen árukapcsolás lehet aközött, hogy Magyarország esetleg a jövő héten az Európai Tanácsban nem szavazza meg az Ukrajnának szánt támogatást, illetve hogy a hetes cikk szerinti eljárás keretében felfüggesztik a szavazati jogát.
Az EU minisztereinek általános ügyekért felelős tanácsa újra megvitatta a Magyarországgal és Lengyelországgal szemben folytatott 7-es cikkely szerinti eljárást. A téma 2021 óta először van napirenden, és mind az EU-n belüli, mind az azon kívüli nyomás nő, hogy a tanács ne engedjen Magyarországnak, és a kormányzat politikai taktikázásának.
Hiába vannak az Európai Uniónak eszközei a jogállamiság betartásához, ha nem elég bátor ahhoz, hogy használja azokat – véli Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament magyarországi jelentéstevője, aki a Budapest Forum konferenciára érkezett Magyarországra. A jogállamiságról szóló panelbeszélgetésen is felszólaló francia zöldpárti politikus szerint az Európai Parlament összes nagy frakciójában rendkívül rossz visszhangja lesz, ha felszabadítják a Magyarországnak járó pénzeket, és ez akár még Ursula von der Leyen bizottsági elnök újraválasztására is hatással lehet.
Azt a fordulatot már számtalanszor hallottuk, hogy Magyarország ellen a 7-es cikk szerinti EU-s eljárás zajlik. De mi is az a 7-es cikk? KAP elmagyarázza, közben pedig bebizonyítja, hogy Magyaroroszág bizony megfelel a cikkely szerinti elvárásoknak, nálunk rendben van a szabadság, az egyenlőség, a demokrácia és az emberi méltóság. Hisz az állam nem számlázza ki a diákokra fújt könnygázt, a közvagyon hozzáférhető, és bárki nyerhet választást, ha a kormánypárt tagja.
Az Európai Unió Tanácsában hétfőn megtörtént Magyarország meghallgatása a 7-es cikkely szerinti eljárás keretében, amelyen Varga Judit igazságügyi miniszter képviselte a magyar kormányt. Viszont a meghallgatás nem hozott előrelépést, és úgy tűnik, hogy a magyar fél álláspontja a nap során tárgyalt többi ügyben sem egyezik az unió más tagállamaival.
Határozatban szólítja fel az Európai Parlament az Európai Bizottságot és az Európai Unió Tanácsát, hogy vegyék komolyabban a 7-es cikkely szerinti jogállamisági eljárást Magyarországgal és Lengyelországgal szemben, és több mint négy év után tegyenek végre érdemi lépéseket.
Az Európai Unió Tanácsa került leginkább kereszttűz alá az Európai Parlament 7-es cikkely szerinti eljárásról szóló vitájában. Nem csoda, hogy a képviselők elégedetlenek, a Magyarországgal szembeni eljárás megközelítőleg 4 éve tart, és még nem történt jelentős előrelépés.