Az ENSZ főtitkárának írása a hivatalában eltöltött tíz évről.
A világunk félelmetes kihívásokkal néz szembe. Bizalmatlanság választja el az állampolgárokat a vezetőiktől. A szélsőségesek a „mi” és „ők” csoportjaiba kényszerítik az embereket. Földünk emelkedő tengerszinttel és melegrekorddal támad bennünket. 130 millió ember, köztük gyermekek és fiatalok tízmilliói szorulnak életmentő segítségnyújtásra. Következő nemzedékünk már veszélyben van.
Ezek ellenére és tíz év hivatali idő után is meg vagyok győződve arról, hogy megvan az erőnk ahhoz, hogy véget vessünk a háborúnak, a szegénységnek, az üldöztetésnek, és megszüntessük a szakadékot a gazdagok és a szegények között, valamint biztosítsuk azt, hogy az embereknek valódi jogaik legyenek életük során. A 17 fenntartható fejlődési céllal rendelkezésünkre áll egy új terv egy jobb jövő eléréséhez. A párizsi klímamegállapodással pedig korunk meghatározó kihívását kezeljük.
A nagy eredményeket azonban súlyos biztonsági fenyegetések veszélyeztetik. A fegyveres konfliktusok egyre jobban elhúzódnak és összetettebbekké válnak. A kormányzati bukások számos társadalmat destabilizálnak. A radikalizáció veszélyezteti a társadalmi összetartást, és ez az, amit az erőszakos szélsőségesek várnak és üdvözölnek. A tragikus következmények láthatók Jementől Líbián át Irakig, Afganisztántól a Száhel-övezeten keresztül a Csád-tóig. A szíriai konfliktus követeli a legtöbb életet és széles körben instabilitást okoz, miközben a szíriai kormány továbbra is bombázza a szomszédos területeket, a hatalommal rendelkező pártfogók pedig táplálják a háború gépezetét. Elengedhetetlen az olyan gyalázatos bűncselekményekért való felelősségre vonás, mint amit nemrég az ENSZ és a Szíriai Arab Vöröskereszt segélyt szállító konvoja ellen követtek el. Továbbra is sürgetem a befolyással rendelkezőket, hogy kezdjék el a már régóta esedékes politikai átmenettel kapcsolatos egyeztetéseket. Nem szabad, hogy Szíria jövője egy emberen múljon.
Túl sok helyen a vezetők átírják az alkotmányokat, manipulálják a választásokat, bebörtönözik kritikusaikat és más kétségbeesett lépéseket tesznek azért, hogy megtartsák a hatalmat. A vezetőknek meg kell érteniük, hogy a hivatal betöltése az emberek által kinyilatkoztatott bizalomból fakad, és nem személyes tulajdon.
A menekültekről és migránsokról szóló nemrég elfogadott New York-i nyilatkozat segíthet bennünket abban, hogy kezeljük a második világháború óta lakóhelyének elhagyására kényszerített legtöbb ember vándorlási hullámát. Túl gyakran szembesülnek gyűlölettel a menekültek és a migránsok, különösen a muszlimok. A világnak fel kell lépnie azon politikai vezetők és jelöltek ellen, akik abban a sötét és veszélyes politikai játszmában vesznek részt, amely szerint az emberek megosztásával és a félelem megsokszorozásával lehet szavazatokat szerezni.
Tíz éves hivatali időmre visszanézve, büszke vagyok arra, hogy létrejött az ENSZ Nemek Közötti Egyenlőséggel és a Nők Felemelkedésével foglalkozó Egysége (UN Women) és arra, hogy a nemek közötti egyenlőség és a nők felemelkedésének bajnokává vált, célul kitűzve az „50-50 bolygó” elérését. Büszke vagyok arra, hogy feminista vagyok. Mégis többet kell tennünk azért, hogy véget vessünk a mélyen gyökerező diszkriminációnak és a nők elleni tartós erőszaknak, valamint azért, hogy elősegítsük a döntéshozatalban való részvételüket. A nők jogai mellett védtem minden ember jogát etnikumra, vallásra, szexuális irányultságra való tekintet nélkül. Továbbá kiálltam a civil társadalom szabadságjogaiért és a független médiáért, hogy betölthessék nélkülözhetetlen szerepüket.
A további előrelépéshez a szolidaritás új magasságaira és a békeműveletek erősítéséért tett további erőfeszítésekre van szükség, valamint arra, hogy az Egyesült Nemzetek alkalmazkodjon a 21. század kihívásaihoz. A tagállamok még mindig nem állapodtak meg a Biztonsági Tanács reformjáról, amely további kockázatot jelent a Tanács hatékonyságára és legitimitására nézve. Túl sokszor láttam, hogy jó ötleteket és széles körben támogatott javaslatokat blokkoltak a Tanácsban, a Közgyűlésben vagy más testületekben a konszenzus keresése közben. Holott a konszenzust nem szabad összekeverni az egyhangúlag elfogadott döntésekkel. Mert ebben az esetben néhány vagy akár egyetlen ország kap aránytalanul nagy hatalmat és ejti túszul a világot fontos kérdésekben.
Az elmúlt évtizedben az ENSZ szinte minden tagállamát meglátogattam. És amit láttam az több volt a kormányzati épületeknél és világhírű nevezetességeknél, láttam az emberek erejét. Egy tökéletes világ talán messze van még, de a jobb, biztonságosabb és igazságosabb világ felé vezető út benne van mindegyikünkben. Tudom, hogy tíz év múlva közösen és egységben munkálkodva már elérhetünk oda.