2016. július. 08. 05:50 MTI Utolsó frissítés: 2016. július. 08. 09:19 Világ

Indul a NATO-csúcs, Varsóra figyel két napig a világ

A NATO kétnapos csúcstalálkozója kezdődik péntek délután Varsóban, a 28 tagország állam-, illetve kormányfőinek részvételével.

Az értekezleten a katonai szövetség keleti és déli szomszédságában jelentkező fenyegetésekre adandó válaszokról döntenek, egyebek között konkretizálják további szövetséges erők kelet-európai telepítését.

Állam- és kormányfői szintű egyeztetést tartanak az afganisztáni helyzetről, tárgyalnak a NATO-nak az Iszlám Állam elleni harcban való szerepvállalásáról, a migráció ellenőrzéséről, valamint a kibertámadások elleni védelemről.

Napirenden szerepelnek még a NATO-partnerségi kapcsolatok, államfői szintű NATO–Ukrajna-találkozót is tartanak.

A csúcstalálkozót Jens Stoltenberg főtitkár elnökletével rendezik. A legnépesebb, 300 fős küldöttség az amerikai lesz, Barack Obama elnökkel az élén. A szombati tanácskozáson Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság, illetve Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is jelen lesz. A megfigyelői státusú Montenegró, továbbá Finnország, Svédország, Jordánia és a NATO-vezetésű afganisztáni műveletekben részt vevő országok képviselőit is meghívták a csúcstalálkozó egyes munkaüléseire.

A visegrádi országok külügyminiszterei a csúcshoz kapcsolódva külön egyeztetést tartanak Beata Szydlo lengyel kormányfő részvételével.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.